Ortaokul öğrencilerinin fen bilimleri dersine yönelik ilgileri ile bilimsel değerlere ulaşma düzeylerinin incelenmesi
Investigation of secondary school students' cruosity for science and their levels of reaching the scientific values
- Tez No: 633141
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN YENİCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin fen bilimleri dersine yönelik ilgileri ile bilimsel değerlere ulaşma düzeylerini incelemektir. Araştırma, 2018-2019 eğitim öğretim yılında Van ili Gürpınar ilçesindeki devlet okullarında öğrenim gören ortaokul öğrencileriyle yapılmıştır. Katılımcıları belirlemede maksimum çeşitlilik örnekleme yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma betimsel nitelikte olup ilişkisel tarama modelinden yararlanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak,“Fen Konularına Yönelik İlgi Ölçeği”,“Bilimsel Değerler Ölçeği”,“Kişisel Bilgi Formu”uygulanmıştır. Araştırmada tanımlayıcı istatistiksel metotlar (Frekans, Yüzde, Ortalama, Standart sapma) ile Kruskal Wallis H-testi, Mann Whitney U-testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, ortaokul öğrencilerinin fen konularına yönelik ilgi düzeyleri ile bilimsel değerlere ulaşma düzeylerinin orta düzeyde olduğu, fen konularına yönelik ilgi düzeylerinin cinsiyet, sınıf düzeyi, anne-baba eğitim durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık olduğu, bilimsel değerlere ulaşma düzeyinin cinsiyet değişkeni açısından anlamlı fark bulunmadığı fakat sınıf düzeyi ve anne-baba eğitim durumuna göre anlamlı farklılık olduğu, fen konularına yönelik ilgi ile bilimsel değerler arasında orta düzeyde pozitif yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulgular doğrultusunda aşağıdaki önerilere yer verilmiştir.Fen bilimleri ders kitaplarında bilimsel değerleri kazandırmayı amaçlayan kavram, hikâye, etkinliklere yer verilmelidir. İlgi ve merak duyulan konuları öğrenmede daha başarılı olabilme sonucu düşünüldüğünde fen konularına yönelik ilgi düzeyini arttıracak çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims at analysing the interest of middle school students towards science lesson and to reach their scientific values. The research was carried out during the school year of 2018-2019 with middle school students studying in public schools in Van province Gürpınar. Maximum diversity sampling method was used to identify the participants. The research is descriptive and relational screening model was used. The data of the study were collected using this tools:“Interest Scale for Science Subjects”,“Scientific Values Scale”and“Personal Information Form”. Descriptive statistical methods (Frequency, Percentage, Average, Standard deviation), Kruskal Wallis H-test, Mann Whitney U-test and correlation analysis were used in the study. According to the results of the research, the level of interest of science students towards science subjects and their level of achievement in scientific values are moderate, the level of interest in science subjects is significantly different in terms of gender, class level, and parental education, and the difference in the level of achievement of scientific values in terms of gender variable It was concluded that there was a significant difference between the level of class and the education level of parents, there was a moderate positive relationship between the interest in science subjects and scientific values. Concepts, stories and activities that aim to bring scientific values in science textbooks should be included. Considering the result of being more successful in learning topics of interest and curiosity, studies can be conducted to increase the level of interest in science subjects.