Bir müzik yapıtının sanatın temel ilkeleri bağlamında çözümlenerek görselleştirilmesi ve selenleme yöntemiyle tekrar üretilmesi
Visualization of a musical work by analyzing it in thecontext of basic principles of art and reproducing it with sonication method
- Tez No: 633143
- Danışmanlar: PROF. CANER KARAVİT, DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR DÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
20. Yüzyıl Müzik Tarihine Kısa Bir Bakış başlığında müziğin 20. yüzyıldaki yeni ses türleri bağlamında gelişim çizgisi görsel sanatlarla karşılaştırmalı olarak irdelenmiş ve böylece çalışmamıza konu olan Göbeklitepe müziğinin algılanmasını kolaylaştıracak bir temel sunulmaya çalışılmıştır.'Seslerin Sınıflandırılması ve Parça Bağlamında Değerlendirilmesi' kısmında 20. yüzyılda geliştirilmiş çeşitli ses sınıflandırma yöntemlerine değinilmiştir. Buradaki amaç sonraki kısımlarda yapılan heykele materyal belirleme aşamasını anlamlandıracak bir temel sunmaktır. Bu bağlamda Luigi Russolo'nun 'Gürültü Sanatı' isimli manifestosunda ve Helmut Lachenmann'ın 'Ses Türleri' isimli makalesinde sunulan ses sınıflandırma yöntemlerine değinilmiş ve Göbeklitepe eserinin bestelenmesinde kullanılan ses sınıflandırılması bu kısımda incelenmiştir. Görsel Sanatlar ve Müzik Disiplininde Tasarım Öğe ve İlkeleri bölümünde, görsel sanatlardaki tasarım öğe ve ilkelerinin müzikteki karşılıkları örnekler ile irdelenmiş; görsel sanatlar ve müziğin karşılıklı olarak tasarım öge ve ilkelerinin gösterildiği bir denklik tablosu oluşturulmuştur. Ardından bu öğe ve ilkelerinin Göbeklitepe eserindeki kullanımları incelenmiş ve dönüşüm yönteminin temeli oluşturulmuştur. 'Müziğinin Tasarım Öge ve İlkeleri Kapsamında Çözümlenmesi ve Heykel Formuna Dönüştürülmesi' başlığında müziğin öğe ve ilkeleri dahilinde belirlenen dönüşüm gerçekleştirilmiş ve bunlar örneklerle detaylı bir şekilde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Under the title of 'A Brief Overview of the 20th Century Music History', the development line of the music in the context of the new sound types in the 20th century has been examined in comparison with the visual arts and thus, it has been tried to provide a basis that will facilitate the perception of the Göbeklitepe music.In the“Classification and Evaluation of Sounds in the Context of the Work”section, various sound classification methods developed in the 20th century are mentioned. The aim here is to provide a basis to the material determination stage of the sculpture to be created. In this context, the sound classification methods presented in Luigi Russolo's manifesto 'Art of Noise' and Helmut Lachenmann's article 'Sound Types in New Music' are addressed and the sound classification used in the composing procedure of the Göbeklitepe music is examined in this section. In the“Design Elements and Principles in Visual Arts and Music Discipline”section, the design elements and principles in visual arts and their equivalents in music are examined with examples; a table of equivalance has been created, showing the design elements and principles of visual arts and music mutually. Subsequently, the usage of these elements and princibles in Göbeklitepe piece was examined and the basis of the transformation method was formed.Under the title“Analysis of Göbeklitepe Piece within the Scope of Design Elements and Principles and Converting it into a Sculptural Form”, the transformation determined within the elements and principles of music piece was realized and these are described in detail with examples.