The role of cultural heritage in international politics: An analysis of the negative heritage sites in UNESCO World Heritage
Uluslararası ilişkilerde kültürel mirasın rolü: UNESCO Dünya Mirasında negatif miras alanlarının analizi
  1. Tez No: 633194
  2. Yazar: GAMZE ZEHRA TOMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZANA ÇITAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez, UNESCO ve negatif miras alanlarının yönetimine odaklanarak kültürel mirasın uluslararası politikadaki rolünü incelemektedir. Tez kapsamında öncelikle kültürel miras yönetim sisteminin tarihsel gelişimi incelenmektedir. Daha sonra UNESCO ve Dünya Miras Listesi ekseninde UNESCO'nun yönetim sisteminin bileşenleri anlatılmaktadır. Son olarak, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki negatif miras alanları değerlendirilmektedir. Kültürel mirasın çatışmalı doğasına odaklanarak, UNESCO'nun kültürel miras yönetim sisteminin oldukça siyasi bir süreç olduğu ileri sürülmektedir. Sürecin nasıl siyasallaştırıldığını analiz etme girişimi olarak, negatif miras alanları ve listeye dahil edilme süreçleri ayrıntılı olarak incelenmektedir. Bu bağlamda, Auschwitz Birkenau Alman Nazi Toplama Kampı ve Hiroşima Barış Anıtı (Genbaku Dome) örnek vaka olarak alınmıştır. Sonuç olarak, kültürel miras alanlarının ve özellikle negatif miras alanlarının, mirasın siyasallaştırılmış doğasını pekiştiren ve ulus devlet çıkarlarını gözetmeyi teşvik eden bir araç olarak önemli etkileri olduğu savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the role of cultural heritage in international politics by focusing on UNESCO and its management of negative heritage sites. The thesis first examines the historical development of the cultural heritage management system. Then, UNESCO and its management system are introduced by looking into World Heritage List and components of the system. Lastly, negative heritage sites in UNESCO World Heritage List are evaluated. By focusing on conflictual nature of the cultural heritage, it is proposed that UNESCO's cultural heritage management system is highly politicized. As an attempt to analyse how politicized the process is, negative heritage sites and their inscription processes are investigated in detail. In doing so, two specific case studies, namely Auschwitz Birkenau German Nazi Concentration and Extermination Camp and Hiroshima Peace Memorial (Genbaku Dome) are examined. In conclusion, it is argued that cultural heritage sites and more specifically negative heritage sites have significant implications for emphasizing the politicized nature of heritage and its function as an instrument to promote nation state interest.