İş kazası ve meslek hastalığı sigortalarında işverenin sorumluluğu
Responsibility of employer in occuppational accident and disease insurance
  1. Tez No: 633234
  2. Yazar: SERKAN BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN CANİKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Ülkemizde ve dünyada iş kazası ve meslek hastalıkları, çalışma hayatının en önemli sorunları arasında yer almaktadır. İş kazası ve meslek hastalıkları, çalışan ve işveren açısından olduğu kadar, sigortalısına karşı riskleri üstlenmiş olan Sosyal Güvenlik Kurumu açısından önemli sonuçlar doğurmaktadır. Bu nedenle iş kazası ve meslek hastalıkları, gerek bireysel iş hukuku açısından gerekse sosyal güvenlik hukuku açısından yargının ve öğretinin en güncel konularından birini oluşturmaktadır. Çalışanı için iş kazası ve meslek hastalıkları primi ödeyen işverenin, iş kazası ve meslek hastalığının meydana gelmesi ile birlikte Kuruma karşı da sorumluluğu doğmaktadır. Tez çalışmamızda, 5510 sayılı Kanun kapsamında işverenin iş kazası ve meslek hastalığından kaynaklanan hukuki sorumluluğu incelenmeye çalışılmış, öğretideki görüş ve tartışmalara yer verilmiş ve özellikle yargılamada karşılaşılan sorunlara değinilerek bu sorunların giderilmesine yönelik öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Work accidents and occupational diseases are among the most important problems of business life in our country and also in the world. The consequences of occupational accidents and diseases in terms of employees and employers as well as the Social Security Institution, which has undertaken risks against the insured, constitute one of the most recent issues of the judiciary system. Therefore, occupational accidents and occupational diseases constitute one of the most current issues of judiciary and doctrine in terms of individual labor law and social security law. The employer, who pays the occupational accident and occupational diseases premiums for his or her employee, has the responsibility to the Institution with the occurrence of the occupational accident and occupational disease. In our thesis, the legal responsibility of employer arising from occupational accident and occupational disease was tried to be examined within the scope of Law number 5510, opinions and discussions in the doctrine were included and new suggestions were made to solve these problems by focusing on the problems encountered in the judiciary system.