The solutions of difference equations with generalized fibonacci numbers
Çözümleri genelleştirilmiş fibonacci sayıları ile ilgili fark denklemleri
  1. Tez No: 633251
  2. Yazar: ELİF ÖZKAN KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL SOYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezde, bazı özel fark denklemlerinin ve fark denklem sistemlerinin çözümlerinin sınırlılığı, kesin çözüm formları ve denge noktalarının kararlılık karakteri araştırılmıştır. Bu tezin organizasyonu aşağıdaki gibidir:. Bölüm 1, tez boyunca kullanılan bazı temel önemli tanımlardan ve teoremlerden oluşmaktadır. Bölüm 2, bu bölümde bazı fark denklemlerini çözümleri Fibonacci sayıları ile ilişkilendirilecek şekilde çözümler bulunmuştur. Bölüm 3, bu bölümde bazı fark denklemlerini çözümleri Padovan sayıları ile ilişkilendirilecek şekilde çözümler bulunmuştur. Bölüm 4, çözümleri Jacobsthal sayılarıyla ilişkili olan aşağıdaki x_(n+1)=2/(x_n (x_(n-1)-1)-1),x_(n+1)=(-2)/(x_n (x_(n-1)+1)-1), iki rasyonel fark denkleminin pozitif çözümlerinin kesin çözüm formlarını ve asimptotik davranışlarını ve denge noktalarının kararlılık karakterlerini ifade eder.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigate the stability character of equilibrium points, the exact forms and the boundedness of solutions of these equations and systems. The organization of this thesis is as follows: Chapter 1 consists of some basic important definitions and some significant theorems used throughout the thesis. Chapter 2 ın this chapter, we investigate difference equations such that their solutions are associated with Fibonacci numbers. Chapter 3 ın this chapter, we investigate difference equations such that their solutions are associated with Padovan numbers. Chapter 4 states the stability character of equilibrium points and the form of solutions and asymptotic behavior of positive solutions of the following two rational difference equations x_(n+1)=2/(x_n (x_(n-1)-1)-1),x_(n+1)=(-2)/(x_n (x_(n-1)+1)-1), such that their solutions are associated with Jacobsthal numbers. This is the orijinal chapter of the thesis.