Substation level state estimation and topology error processing
Trafo merkezi düzeyinde durum kestirimi ve topoloji hatası işleme
  1. Tez No: 633254
  2. Yazar: ERDİ SARUHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Fazör Ölçüm Birimleri (PMU) son zamanlarda elektrik güç sistemlerinde gerçek zamanlı izleme, kontrol ve koruma uygulamalarında kullanılmaktadır. PMU'lar, geleneksel SCADA ölçümlerine kıyasla yüksek çözünürlük ve yüksek hassasiyetleri sayesinde zaman senkronize gerilim ve akım ölçümleri yaparak modern güç sistemlerinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunur. Durum kestirimi, güç sistemlerindeki en önemli izleme araçlarından biridir. Durum kestirimi, senkrofazör PMU ölçümleri kullanılarak yalnızca trafo merkezi düzeyinde gerçekleştirilebilir. Trafo merkezi seviyesinde durum kestirimi ile hatalı ölçümler trafo merkezi düzeyinde filtrelenebilir ve kontrol merkezlerinin hesaplama yükü azaltılabilir. Topolojik hatalar, güç sisteminin çalışması için yıkıcı sonuçlara yol açabilecek yanlı sistem durumu tahminlerine neden olur. Bu nedenle, topolojik hataların tespiti ve teşhisi oldukça kritiktir. Topolojik hata işleme, kritikliğine rağmen merkezi kontrol merkezleri için önemli bir hesaplama yüküne sahiptir. Bu nedenle, trafo merkezi düzeyinde topoloji hata işleme fonksiyonunun gerçekleştirilmesi hesaplama performansını geliştirebilir. Trafo merkezi düzeyinde durum kestirimi ve topoloji hata işleme fonksiyonlarının gerçekleştirilmesi, elektrik güç sistemlerinin izleme yeteneklerini ve durumsal farkındalığını geliştirecektir. Bu tez, trafo merkezi düzeyinde durum kestirimcisi ve topoloji hata işlemcisi önermektedir. Önerilen yöntem PMU ölçümlerinin varlığına dayanır ve iyi bilinen Ağırlıklı En Küçük Kareler (WLS) tahmincisi ile durum kestirimi problemini çözer. Önerilen yöntem, gerçek trafo merkezi topolojileri ile doğrulanmıştır. Yöntem, doğru sistem durumu tahminleri sağlayabilir, kötü verileri filtreleyebilir ve trafo merkezindeki topolojik tutarsızlıkları tespit edebilir.
Özet (Çeviri)
The Phasor Measurement Units (PMUs) are recently utilized in the real-time monitoring, control and protection applications in electrical power systems. PMUs contribute the better understanding of modern power systems by rendering time synchronized voltage and current measurements thanks to their high-resolution and high-precision compared to the conventional SCADA measurements. State estimation is one of the most important monitoring means in power systems. State estimation can be performed solely at substation level by utilization of synchrophasor PMU measurements. By substation level state estimation, erroneous measurements can be filtered at substation level and the computational burden of control centers may be reduced. Topological errors cause biased state estimates, which may have catastrophic results for power system operation. Therefore, detection and identification of topological errors is critical. Despite its criticality, topological error processing has a significant computational burden for centralized control centers. Thus, performing topology error processing task at substation level can improve the computational performance. Performing state estimation and topology error processing tasks at substation level will improve the monitoring capabilities and the situational awareness of electric power systems. This thesis proposes a substation level state estimator and topology error processor. The proposed method relies on the presence of PMU measurements and solves the estimation problem with the well-known Weighted Least Squares (WLS) estimator. The proposed method is validated with real substation topologies. The method can provide accurate system state estimates, filter the bad data and detect topological inconsistencies at the substation.