Halkalarda elemanların hırano tersleri
Hirano inverses of elements in rings
- Tez No: 633256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın amacı anlatılmakta¬dır. İkinci bölümde çalışma için gerekli temel tanımlar verilmektedir. Üçüncü bölümde halkalarda elemanların Hirano tersleri, kuvvetli Drazin tersleri ve Drazin tersleri arasındaki ilişkiler, çeşitli karakterizasyonlar ve Hirano terslerin bazı özellikleri verilmektedir. Dördüncü bölümde halkalarda elemanların genelleştirilmiş Hirano tersleri ile genelleştirilmiş Drazin tersler arasındaki ilişkiler araştırılmaktadır. Projektif-serbest halkalar üzerindeki matrislerin genelleştirilmiş Hirano tersler için bazı özellikleri incelenmektedir. Ayrıca genelleştirilmiş Hirano tersler için Cline formülü ve bu terslerin bazı özellikleri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter is the introduction of the thesis. In the second chapter, basic definitions which are necessary for the thesis are given. In the third chapter, the relations among Hirano inverses, strongly Drazin in¬verses and Drazin inverses in rings, various characterizations and some properties are given. In the fourth chapter, the relations between generalized Hirano inverses and generalized Drazin inverses in rings are investigated. Matrices over projective-free rings are studied for generalized Hirano inverses. Also Cline's formula for generalized Hirano inverses and some properties of these inverses are examined.