Ev tipi çamaşır makinasında titreşimin pasif kontrolü
Domestic washing machine vibration of passive control
  1. Tez No: 633263
  2. Yazar: İLYAS TACİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, ev tipi çamaşır makinalarından meydana gelen titreşimler belirlenerek bunları azaltma çalışması yapıldı. Ticari ve bilimsel çalışmalar ortaya konan titreşim ve titreşim kaynaklı gürültü kontrol altına alınsa dahi, tamamen ortadan kaldırılamadı. Bunun başlıca sebebi sıkma programına geçen çamasır makinası tamburu içerisinde oluşan dengesiz kütlenin etkisiyle meydana gelen titreşimlerdir. Giderilemeyen titreşimin mekaniksel arızalara sebebiyet vermesi olasılığı olduğu gibi oluşturacagı gürültü ile insan sağlığına doğrudan etki edebilecektir. Çamaşır makinasının kazan grubunun dengesiz kütle ve dengesiz kutle olmadan oluşturduğu titreşim incelendi ve yorumlandı. Kazan grubu üzerinde etkiye sahip olan kuvvetler ve bağlantı elemanlarına ait katsayı değerleri değiştirilerek oluşan titreşimi optimum seviyeye getirmek için çalışıldı. Öncelikle bir deney değerleri belirlendi. Bu değerler makina şasesi, denge ağırlıkları, yay, amortisör, sıkma devri, dengesiz kütle ve değiştirlen değerlerle oluşturulan 2. Analiz. İlk olarak dengesiz kütlenin etkisi incelendi. Dengesiz kütle 0, 0.3, 0.5 kg ağırlığında değiştirildi. Yay sertliği 8-10 N/mm olarak değiştirildi. Amortisör sönüm katsayısı 100-200 N.s/mm olarak değiştirildi. Sıkma devri 1000-600 d/dk. Değiştirilen ikincil değerler ile yeni bir analiz grubu oluşturuldu ve ilk oluşturulan grup ile karşılaştırıldı. Bu değerlerin değiştirilmesi ve karşılaştırılmasıda ANSYS programı (modal ve harmonik analizler) kullanıldı. Karşılaştırmaların amacı optimum seviyedeki değerleri belirleyip, çamaşır makinasının sıkma programında oluşan titreşim değerlerini optimum seviyesini belirlemek ve buna bağlı olarak titreşimi kontrol altına alarak mekanik arızaları ve gürültüyü azaltarak insan sağlığını korumaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, vibration is occurred determined of domestic wahing machine and working for lower it. Commercial and scientific studies are exhibited vibration and it is resource noise problem are effected control but aren't finished them. Its main problem washing machine spin time is occurred unbalanced mass in drum wall. It is effected vibration for washing machine. Nonending vibration can cause mechanical failure and this vibration cause noise. washing machine of tub has resource vibration andvibration effect noise. The tub group is changing force and fastener' coefficient are studied level of vibration optimization. Firsly a value of test group is determined. This test group is including machine chassis, balanced weights, spring, damper, spin cycle, unbalanced mass. Unbalanced mass values are changed 0, 0,3 and 0,5 kg mass. Spring stifness is changed 8 and 10 N/mm. Damper coefficient is changed 100 and 200 N.s/mm. Spin cycle is changed 1000 and 600 rev/min. This new values are composed new test group. We use ANSYS programme (modal and harmonic analysis). Comparison aim determinethe value of optimum vibration. We can effect of vibration control due to washing machine spin cycle for mechanical failure and noise.