Tümleştirmeye uygun nöromorfik devre tasarımı
Neuromorphic circuit design for integration
- Tez No: 633264
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Beyin ve sinir sistemi, çok düşük güç tüketmesine rağmen inanılmaz hız ve başarıyla çok karmaşık işlemler gerçekleştirebildiği için araştırmacıların ilgisini her dönem cezbetmiştir. Araştırmacılar beyni milyonlarca nörondan oluşan bir model olarak ele almış ve fiziksel olarak da modelleyebilmek amacıyla elektronik nöronlar üzerine çalışmalar yürütmüştür. Geliştirilen çok sayıdaki nöron modeli, sinir bilimi alanında kapsamlı araştırmalar yapabilmek, nöron temelli (nöromorfik) hesaplamalar gerçekleştirebilmek için büyük bir temel oluşturmuştur. Bu tez çalışmasında, tümleştirmeye uygun nöromorfik mantık kapıları ve kombinasyonel mantık devreleri tasarlanmış ve SPICE programında TSMC 0.18 µm CMOS parametreleri kullanılarak sayısal benzetimleri yapılmıştır. Kombinasyonel mantık devreleri, önerilen nöron temelli mantık kapılarıyla gerçekleştirilmiştir. Kullanılan memristör temelli nöron devresi, literatürdeki diğer modellerle kıyaslanmış, avantajları ve dezavantajları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Sonuç olarak, önerilen nöron temelli mantık kapılarının düşük güç tüketimine sahip, biyolojik benzerliği yüksek, tümleştirmeye uygun ve az sayıda ayrık devre elemanı ile gerçekleştirilebilir tasarımlar olduğu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The brain and nervous system have attracted the attention of scientists as it can perform very complex operations with incredible speed and success despite consuming very low power. The researchers approached the brain as a model of millions of neurons and carried out works on studies on electronic neurons in order to model them physically. Many neuron models have provided a great basis to conduct extensive research in the field of neuroscience and perform neuron-based (neuromorphic) calculations. In this thesis, neuromorphic logic gates and combinational logic circuits suitable for integration are designed. The simulations have been carried out using TSMC 0.18 µm CMOS process parameters. Combinational logic circuits were designed with the proposed neuron-based logic gates. The proposed memristor-based neuron circuit was compared with other models in the literature, and its advantages and disadvantages were examined in detail. As a result, it is obtained that the proposed neuron-based logic gates have low power consumption and high bio-similarity. The gates are suitable for integration and can be implemented using a few discrete circuit elements.