Terpenoidlerin kanser hücreleri üzerindeki antitümör etkileri
Antitumor effects on cancer cells of terpenoids
- Tez No: 633266
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE MEHTAP KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kanser, ölümle sonuçlanan hastalıklar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Teşhis edilmesi ve tedavisinin uygulanması, maddi – manevi sıkıntılara sebep olan zorlu bir süreçtir. Akciğer kanseri ise en fazla ölüm riski taşıyan kanser türü olarak bilinmektedir. (-)- -ß- Sitronellol (dihidrogeraniol, C10H20O, moleküler ağırlık: 156,27 g/mol), Rosa damescana'nın gövde ve özellikle yapraklarından elde edilmiş gül yağı içerisindeki aktif bir asiklik alkolik monoterpenoid etken madde bileşiğidir. Sitronellol, dünya genelinde ağrı kesici, parfüm, gıdalara lezzet ve hoş koku sağlanması, cilt leke ve hastalıklarının engellenmesi gibi durumlarda kullanımı tercih edilen gül yağının içeriğini oluşturan temel aktif bileşenlerdendir. Sitronellol ile ilgili yapılan çalışmalarda, anti-fungal, anti-mikrobiyal, anti-tümör, anti-mutajenik, anti-proliferatif, analjezik ve sitotoksik işlevlere sahip olması anti-tümör tedavisinde daha etkili kullanılabilir bir kemoterapötik ajan olabileceği düşüncesini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca kanserli hücreler için mevcut tedavi uygulamalarına ek olarak yeni tedavi edici ajanların geliştirilmesine ve bilinen yan etkilerin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Yaptığımız bu çalışmamızda, Sitronellol'ün akciğer kanser hücrelerinin tedavi edilebilmesi üzerindeki fonksiyonel mekanizmaların ve potansiyel proapoptotik etkilerinin aydınlatılabilmesi amacıyla insan akciğer adenokarsinoma hücre hattı A549 kullanılmıştır. Sitronellol'ün kanser hücreleri üzerinde meydana getirdiği etkilerin karşılaştırılması için normal insan bronşiyal epitel doku hücre hattı olan Beas-2B kullanılmıştır. Çalışmamızda, Sitronellol'ün A549 insan akciğer karsinoma hücre hattında canlılık, anti-proliferasyon, DNA hasarı, hücresel protein kütle miktarı ve apoptozis mekanizmasına yönelik etkileri üzerine az çalışma yapıldığı gözlenmesi sonucu bu biyokimyasal etki mekanizmasında oynadığı rolün aydınlatılması amaçlanmıştır. Dolayısıyla Sitronellol'ün A549 hücre hattında sebep olduğu anti-proliferatif, anti-tümör, sitotoksik, morfolojik, ince yapısal değişiklikleri tespit etmeye ve ilerleyen dönemlerde anti-tümör ajan olarak kullanılabilirliğine katkı sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cancer takes the first place among all the diseases that leads to death. It requires a though process to be diagnosed an treated. Lung cancer, spesificially, is known to carry the highest risk of death. Citronellol (dihidrogeraniol, C10H20O, molecular weight 156,27 g/mol) is an active asiclic alcoholic monoterpenoid substance compound, found in the oil that is extracted from the body and leaves of Rosa damescana. Citronellol is a basic active compound used worldwide in painkiller, parfumes, prevention of skin stains and diseases, and even taste and fragrance for food. The recent studies on Citronellol, given that it has an anti-fungal, anti-microbial, anti-tumor, anti-mutagenic, anti-proliferative, analgesic and cytotoxic function lead to the idea that it could be a more effective chemotherapeutic agent for anti-tumor cure. Moreover, there have been studies on developing new agents and elimination of side affects in addition to the existing cure applications. In this study, the human lung adenocarcinoma cell line A549 was used in order to elucidate the functional mechanisms and the potential proapoptotic affects of Sitronellol on the treatment of cancerous lung cells. The ordinary human bronchiak epithelium tissue cell line Beas-2B was used to compare the affects of Citronellol on cancerous cells. In our study, it was aimed to elucidate the role of Citronellol in this biochemical mechanism of action as a result of the little study on the effects of Citronellol on viability, anti-proliferation, DNA damage, cellular protein mass and apoptosis mechanism in the A549 human lung carcinoma cell line. Therefore, this study focuses on determining the anti-proliferative, anti-tumor, cytotoxic, morphologic and stuructural changes caused by Citronellol an deven contributing to its use as an anti-tumor agent in the future.