Öğretmenlerin pedagojik formasyon derslerinden yararlanabilme düzeyleri
The utilization level of teachers from pedagogical formation subjects
- Tez No: 633265
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma öğretmenlerin pedagojik formasyon derslerinden yararlanma düzeylerini amaçlamaktadır. Araştırmada nicel yöntem kullanılmıştır. Araştırma evreni 2019-2020 eğitim öğretim yılında Uşak ili merkez ilçedeki ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan 3047 öğretmenden uluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Uşak ili merkez ilçede görev yapan 350 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada öğretmenlerin pedagojik formasyon derslerinden yararlanma düzeylerini belirlemek amacıyla Karamanoğlu (2010) tarafından geliştirilen '' Öğretmenlik Meslek Bilgisi Derslerini Değerlendirme Anketi '' kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde yüzde, aritmetik ortalama, frekans, standart sapma değerleri hesaplanmış, tek yönlü varyans analizi ve t-Testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, pedagojik formasyon derslerinden yararlanma düzeylerinin alt boyutlarından olan 'derslerin işlenişi' alt boyutunun“Katılıyorum”düzeyinde, 'öğretmenlikte kullanma' alt boyutunun“Kısmen Katılıyorum”düzeyinde ve 'derslerin içeriği' alt boyutunun“Kısmen Katılıyorum”düzeyinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda, cinsiyet değişkeninin pedagojik formasyon derslerinden yararlanma düzeylerinde kadınlar lehine, branş değişkeninin ise Okul Öncesi branş öğretmenleri lehine anlamlı bir farklılık oluşturduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin pedagojik formasyon derslerinden yararlanma düzeylerine ilişkin görüşleri arasında kıdem, mezun olduğu üniversite ve formasyon alma biçimi bakımından anlamlı farklılık oluşmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explain the utilization level of teachers from pedagogical formation subjects. In the research, quantitive method was used. The research population consists of teachers working in primary, secondary and high schools in center of Uşak province in 2019-2020 academic years. The sample of the study consists of 350 teachers working in the center of Uşak. 'Eveluation Questionnaire Of Teahcer Profession İnformation Subjects' which was originally developed by Kahramanoğlu (2010) to determine the utilization level of teachers from pedagogical formation subjects was used. In the analysis of the data, percentage, arithmetic mean, frequency, standard deviation values were calculated; t-Test, one-way analysis of variance were used. According to the results of the research, It is concluded that the 'lecturing' dimension, which is one of the sub-dimensions of the utilization level of teachers from pedagogical formation subjects, is 'I Agree' level, 'using in profession' dimension is 'I Partically Agree' level and 'the content of subjects' dimension is ' I Partically Agree' level. As a result of the study, it was found that the gender variable had a significant difference in support of women and the branch variable had a significant difference in support of preschool teachers in the utilization level of teachers from pedagogical formation subjects it was concluded that teachers' opinions about utilization level of teachers from pedagogical formation subjects did not make a significant difference in terms of seniortiy, the university which was graduated and the type of getting pegagogical formation.