Farklı depo tiplerinin patates (Solanum tuberosum L.) yumrusunun bazı fizyolojik ve biyokimyasal özellikleri üzerine etkileri
The effects of different storage types on some physiological and biochemical properties of potato (Solanum tuberosum L.) tuber
- Tez No: 633267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Hasat edilen patates (Solanum tuberosum L.) yumrularının kalitesi ve depolama süresi, depo içi koşullar tarafından belirlenmektedir. Bu çalışmada, farklı depoların (Modern, Tüf, Basit) farklı patates çeşitlerinde (Agria, Madeleine, Lady Olympia) oluşturduğu bazı fizyolojik ve biyokimyasal değişimleri saptamak amacıyla yürütülmüştür. Çalışmanın 0., 30., 60., 90. ve 120. günlerinde alınan örnekler üzerinde kuru madde miktarı (%), ağırlık kaybı (%), özgül ağırlık, suda çözünebilir kuru madde (SÇKM, %), titre edilebilir asitlik (TA, %), pH, et ve kabuk rengi (L*, a*, b*), cips ve parmak patates rengi (L*), elektriksel kondüktivite (EC, %), malondialdehit miktarı (MDA, µmol/g), toplam fenolik madde içeriği (TPİ, mgGAE/100 g), antioksidan kapasite (IC50) ve nişasta miktarı (%) ölçülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre, depolama süresince yumruların TA, EC ve MDA içeriği artarken, kuru madde miktarı, pH, kabuk ve et rengi değerleri, cips ve parmak patates L*değeri, TPİ ve toplam antioksidan kapasite değerleri azalmıştır. Modern depoda nişasta miktarı ve ağırlık kaybı değişkenlik göstermezken, tüf ve basit depolarda azalmıştır. SÇKM, modern depoda azalış gösterirken, tüf ve basit depolarda artış göstermiştir. Araştırma sonunda, tüf depolarda, uygun depo içi atmosferik koşullarının yemeklik ve tohumluk patates çeşitlerinin ekonomik olarak depolanabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The quality and storage life of most harvested potatoes (Solanum tuberosum L.) are determined by storage conditions. In this study, It was carried out to detect some physiological and biochemical changes caused by different stores (Modern, Tuff, Basic) in different potato varieties (Agria, Madeleine, Lady Olympia). Samples were taken on days (0., 30., 60., 90. and 120.). On the samples; the amount of dry matter (%), weight loss (%), specific gravity, total soluble solids (TTS, %), titratable acidity (TA, %), pH, flesh and skin color (L*, a*, b*), chips and french fries (L*), electrical conductivity (EC, %), amount of malondialdehyde (MDA, µmol/g), total phenolic content (TPI, mgGAE / 100g), antioxidant capacity (IC50) and amount of starch (%) was measured. In addition, for 4 months, temperature and humidity values of 3 different storages were recorded. While TA, EC and MDA content of stored tubers increased, the amount of dry matter, pH, skin and flesh color values, chips and french fries L* value, TPI and total antioxidant capacity of tubers decreased. The amount of starch and weight loss are stable in modern storage and decreased in tuff and basic storages. TTS decreased in modern storage and increased in tuff and basic storages. At the end of study, It has been determined that Tuff storage conditions could be used for storing table and seed potatoes economically.