İzmir ilinde yetiştirilen papaz eriklerinin değişik muameleler ve farklı torba tipleri kullanılarak normal ve soğuk depo koşullarında muhafazası
  1. Tez No: 15931
  2. Yazar: NİMET İBİŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL KARAÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Ülkemizde yeşil olarak büyük rağbet gören can eriklerinden olan Papaz eriklerinin normal koşullar ve soğuk depo koşulları altında dayanımlarını, uygulanan çeşitli malzemelerin ve kullanılan torba tiplerinin dayanım üzerindeki etkileri incelenmeye çalışılmıştır.Bu konuda yapmış olduğumuz çalışma erikler üzerinde bu amaçla yapılmış ilk çalışmadır.İki yıllık çalışma sonucunda : Yeşil olarak tüketilecek Jupar eriklerinin başarılı bir şekilde muhafazasında önemli olan ilk nokta hasattır.Doğru zamanda ve doğru şekilde yapılan hasat başarının ilk şartıdır.Depolama olayınsa başarı, temiz ve sağlıklı ürünle çalışmaya bağlıdır.Yapılan çalışmalar ve istatistiki sonuçlar gösterilmiştir ki eriklerde en iyi dayanım hiç yıkanmamış ve su ile yıkanır torbalarda meydana gelmiştir.Özellikle üzerinde pus tabakasının durduğu hiç yıkanmamış eriklerde en iyi dayanı görülmüştür. Yine yapılan çalışmalar göstermiştir ki, tamamen kapalı ve 2 delikli torbalarda en iyi sonuçlar alınmıştır.Beklendiği şekilde en fazla toplam ağırlık kaybı, tamamen açık olan torbalarda meydana gelmiştir.. Bilindiği gibi muhafaza ve dayanım olayı söz konusu olunca depolamanın gerçekleştiği ortamın zorlukları da son derece önemlidir.Soğuk depoda 0 ila 1 ºC de ve %85 oransal nemde başarılı sonuçlar alınmıştır.Depolama süresi azaldıkça toplam ağırlık kaybı artmakta ve eriklerde görülen sararma ve beneklenme artmaktadır.Papaz eriklerinin soğuk depoda ideal dayanım süresi (0-1 ve %85 nem ) 1 aydır. Normal koşullarda ise başarılı dayanım süresi 15 gündür.Çalışmalar sonucu elde edilen verilere dayanarak diyorum ki; Papaz eriklerinin başarılı bir şekilde muhafazasında, en iyi sonucun hiç yıkanmamış erikler ve tamamen kapalı torbalarda alınacağı açıktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We tried to examine the effects of various treatmets and used p.e. bage under normal and cold store room.Prumus cerasifera is popular in country as gren.Work we did is the first one that has been done on plums fort his purpose. The first importatnt point of preserving succesfully prumis cerasifera isd, harvest time and condition.The succes at the storing, is related to the working with clean and healty crop.Our workings and statistical results show that, best quality of the plums appeared at the unwashed and water washed fruits.Kapecially, unwashed plums that is covered with bloom layer gives best results. Also, best results have gotten completely closed and holed bags.As expected,host weight loss appeared at the completely open bags. As it is known, while talking about preserving the conditions mostly important.In cold store room 0-1 ºC and %85 HH.Successfull result is obtained.As storing period increased weight lossis increases gren fruit color and yellow and speckle been on the plums.The ideal storege period of Prumus cerasifera in the cold store is 1 month.Unier normal conditions succesfully enduring period 15 days.An this period lengthened, softening, sweeting and speckle at the plums.The best result of preserving succesfully Prumus cerasifera can be washed by unwashed plums and completely closel bags.