Mi-1.2 geni taşıyan domateslerin meloidogyne incognita'nın avirülent ve mi-1 virülent izolatlarına tepkilerinin araştırılması
Investigation of response of tomatoes carrying mi-1.2 gene to avirulent and mi-1 virulent isolates of meloidogyne incognita
- Tez No: 633274
- Danışmanlar: PROF. ZÜBEYİR DEVRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Domates, dünyada yetiştirilen en önemli sebzelerden biridir. Kök-ur nematodları, domateste ürün kayıplarına neden olmaktadır. Domatesteki Mi-1.2 geni; Meloidogyne incognita, M. javanica ve M. arenaria türlerine dayanıklılık sağlamaktadır. Bununla birlikte virulent kök-ur nematod popülasyonları bu geni aşabilmektedir. Bu çalışmada kontrollü koşullar altında M. incognita'nın avirulent G7 ve virulent V6 izolatlarına karşı Mi-1.2 geninin ifade değişimi real time PCR (qPCR) ile incelenmiştir. Bunun için dayanıklı domates fidelerine, G7 ve V6 izolatları ile kontrollü koşullar altında ayrı ayrı inokulasyon yapılmıştır. Bitkiler, inokulasyondan 48, 96 ve 192 saat sonra sökülmüştür. Her bir tekerrürü oluşturan bitkilerin köklerinden toplam RNA izolasyonu yapılmış ve bu RNA'lardan cDNA'lar oluşturulmuştur. İki SYBR Green I primeri ve iki TaqMan probu kullanılarak örneklerin qPCR analizleri gerçekleştirilmiştir. Real Time PCR analizlerinde, her bir örnek için üç biyolojik tekerrür kullanılmış ve ΔCT, ΔΔCT, 2 –ΔΔCT ve değişim katsayısı değerleri hesaplanmıştır. Sonuçlar, avirülent ve virulent izolatlar ile inoküle edilen bitkilerin Mi-1.2 gen ifade düzeylerinin primer setlerine ve zamana göre değişebildiği göstermiştir. Avirülent ve virülent izolatlara karşı Mi-1.2 gen ifade değişimini daha güvenilir bir şekilde ölçmek için gelecek çalışmalarda kullanılacak materyallerin RNA seq analizleri yapılabilir
Özet (Çeviri)
Tomato is one of the most important vegetables grown in the world. Root-knot nematodes cause yield losses in tomatoes. Mi-1.2 gene in tomato provides resistance to Meloidogyne incognita, M. javanica and M. arenaria species. However, virulent root-knot nematode populations can overcome this gene. In this study, the expression of the Mi-1.2 gene was investigated to avirulent G7 and virulent V6 isolates of M. incognita under controlled conditions using Real Time PCR (qPCR). Resistant tomato seedlings were separately inoculated with avirulent G7 and virulent V6 isolates of M. incognita. The plants were harvested at 48, 96 and 192 hours after inoculation. Total RNA was isolated from plant root systems of each biological replicate and cDNA was synthesized. Real time PCR was conducted with two SYBR Green I primers and two TaqMan probes. All reactions were performed in three technical replicates in one biological replicate and ΔCT, ΔΔCT, 2 –ΔΔCT and fold change values were calculated. Results showed the expression levels of plants inoculated with avirulent and virulent isolates could change according to primer sets and time period. RNA sequencing (RNA-seq) can be used to measure accurate expression levels of Mi-1.2 gene between samples in further studies.