Metarhizium anisopliae'dan melolontha melolontha L. (Coleoptera: scarabaeidae)'ya karşı mikrobiyal pestisit geliştirilmesi
Development of microbial pesticides against melolontha melolontha L. (Coleoptera: Scarabaeidae) from metarhizium anisopliae
  1. Tez No: 633279
  2. Yazar: HÜLYA UZUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Melolontha melolontha (Coleoptera: Scarabaeidae) önemli tarımsal zararlı böceklerden biridir. Larvalar bitkilerin köklerinde zarar oluşturarak bitkinin kurumasına yol açar. Bu çalışmada; zararlının mücadelesinde kullanılmak üzere yağ bazlı mikoinsektisit geliştirildi. Çalışmada yerel bir izolat olan, Metarhizium anisopliae KTU-2 suşu kullanıldı. Sporlar bifazik kültür sisteminde büyütüldükten sonra yağ fazlı formülasyon hazırlandı. Hazırlanan formülasyon Triton X-100, Sodyum karbonat ve silikon içermektedir. Formülasyonun etkinlik denemeleri Melolontha melolontha üzerinde saksı denemeleri yaparak test edildi. Sonuçta en düşük dozda bile (105 spor/ml) %80 mortaliteye sebep olduğu görüldü. Ayrıca Abott formülü kullanılarak ortalama ölümcül konsantrasyon (LC50) değeri hesaplandı ve bu sonuçlara göre; Melolontha melolontha için LC50 değeri 9,29×103 spor/ml olarak belirlendi. Bulgularımız Metarhizium anisopliae KTU-2'nin yağ bazlı formülasyonunun, Melolontha melolontha ile mücadelede kullanabilecek etkili bir entomopatojen olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Melolontha melolontha (Coleoptera: Scarabaeidae) is one of the serious agricultural pests. Larvae cause damage to the roots of the plants, causing the plant to dry. In this study; oil-based mycoinsecticide has been developed to be used in the fight against pests, Metarhizium anisopliae KTU-2 strain, a local isolate, was used for mycoinsekticide development. After the spores were grown in the biphasic culture system, an oil phase formulation was prepared. The prepared formulation contains Triton X-100, Sodium carbonate and silicon. Efficacy trials of the formulation were tested by pot experiments on Melolontha melolontha. As a result, it was observed that even at the lowest dose (105 spores / ml) it caused 80% mortality. In addition, the average lethal concentration (LC50) value was calculated using the Abott formula and determined as 9.29 × 103 spores / ml for Melolontha melolontha. Our findings indicated that oil-based formulation of Metarhizium anisopliae KTU-2 can be used for management of M. melolontha.