YİBO yönetim ve denetiminde verimlilik (Türkiye'de yatılı ilköğretim bölge okulları (YİBO) yöneticileri ve denetcilerinin verimlilik ilkeleri açısından değerlendirilmesi)
  1. Tez No: 63330
  2. Yazar: HÜSEYİN ERKUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA KARATEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
TÜRKİYE'DE YATILI İLKÖ?RETİM BÖLGE OKULLARI'NIN YÖNETİM VE DENETİMİNDE VERİMLİLİK Doktora Tezi; Yazan: Hüseyin ERKUL İnönü Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi Anabilim Dalı (Ekim, 1997) ÖZET VE ANAHTAR KELİMELER Atasözü şöyle der:“Güven iyidir, ama denetim en iyisidir.”Bu tezde Türkiye'deki Yatılı İlköğretim Bölge Okulları 'nın (YİBO'ların) yönetim ve denetiminde verimlilik konusu incelenmiştir. Tez dokuz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezin yöntemi ve denenceleri sunulmuştur. İkinci bölümde eğitim, eğitim yönetimi ve okullarda eğitim etkinliklerinin denetimi incelenmiştir. Üçüncü bölüm verimliliğin ayrıntılı incelenmesine ayrılmıştır. Dördüncü bölümde, eğitim yönetiminde ve denetiminde verimliliğe yaklaşım biçimleri ele alınmıştır. Beşinci ve altıncı bölümlerde, verimlilik açısından YÎBO'lardaki yönetim ve denetim konuları incelenmiştir. Yedinci ve sekizinci bölümlerde, 140 YİBO yöneticisine ve deneticisine uygulanan araştırma soru kağıtlarıyla derlenmiş bilgilerin çözümlemesi ve yorumu yapılmıştır. Çalışmanın bulguları, önerileri ve genel sonuçları dokuzuncu bölümde sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Kamu yönetimi (Türkiye'de), Yönetim bilimi, Yönetim (Eğitim, YİBO), Denetim (Eğitimde, YİBO'larda), Verimlilik (Türkiye'de, Eğitimde, Yönetimde, Kamu Hizmetlerinde, Denetimde, YİBO'larda), Verimlilik Bilgisi, Verimlilik Bilinci, Verimlilik Davranışı (Türkiye'de, Yönetimde, Eğitimde). vııı
Özet (Çeviri)
PRODUCTIVITY IN THE ADMINISTRATION AND INSPECTION OF PRIMARY EDUCATION BOARDING DISTRICT SCHOOLS (PEBDS) IN TURKEY Ph.D. Dissertation, Written by : Hüseyin ERKUL Inonii University, Graduate School of Social Sciences, Department of Public Administration (October, 1997) ABSTRACT AND KEY WORDS“Trust is good, control is the best”says a proverb. This dissertation examines productivity in the administration and inspection of Primary Education Boarding District Schools (PEBDS) in Turkey. Dissertation consists of nine chapters. First chapter presents methodology and hypothesis of the study. In the second chapter, education, education administration and inspection of educational activites in schools are examines the approaches to productivity in educational administration and inspection. In the fifth and sixth chapters, administration and inspection of PEBDS of Turkey are examined in terms of the principles of productivity. In the seventh arid eight chapters, the results and explanation of information collected from the questionairs applied to 140 PEBDS' s administrators and inspectors. The findings, proposals and general conclusion of the study are presented in the ninth chapter. Key Words : Public Administration ( in Turkey), Science of administration, Administration (Education, PEBDS), Inspection (Education, PEBDS), Productivity ( in Turkey, in Education, in Public Services, in Inspection, in PEBDS), Productivity culture, Awereness of Productivity, Productive Behavior ( in Turkey, in Administration, in Education ). IX