Renkli kentler (Norveç): Temel tasarım ilkeleri doğrultusunda Karabük özelinde bir deneme
Colorful cities (Norway): A case study for Karabük in line with basic design principles
- Tez No: 633300
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜHEYLA BİRLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Renk, nesnelere anlam yüklemekte kullandığımız estetik bir ögedir. Ruhsal ve fiziksel etkilerinden dolayı, yapılı çevrenin tasarımında kullanılan önemli tasarım ögesidir. Renklerin bina cephelerinde etkili kullanımıyla, yapılı çevrede özgün mimari doku ve bölgesel-kentsel çekim noktaları oluşturmak mümkündür. Simgesel, biçimsel ve işlevsel anlamları ile önemli bir öge olmasına rağmen, bugün mimarlık-kentsel tasarım alanlarında yeterince önemsenmemektedir. Renkli cephelerin mimari tasarımda yerinin sorgulanması ve bir model çerçevesinde çözümlenmesi gerekliliği çalışmanın ana kurgusudur. Bu bağlamda çalışma alanı -5000-Evler 28.Sokak'ta –bina cephelerinde temel tasarım ilkeleri ve renk kontrastları doğrultusunda öneri siluetler oluşturulmuştur. Bu noktada bu çalışmada, cephe tasarımlarında tasarım ilkelerinin ve rengin gerekliliğine dikkat çekilmiştir. Çalışma, Dünya'da bina yüzeylerinde renk kullanımının en yoğun olduğu ülke olan Norveç özelinde incelemeler yapılmıştır. Bina yüzlerinde renk kullanımının ölçütleri saptanmıştır. Çalışma kapsamında uygulanan anket çalışması ile tasarlanan siluetlerin öncesi ve sonrası görünümleri bölge insanı/kullanıcı grubu tarafından değerlendirilmiştir. Norveç'te incelenen renkli yerleşimlerin insanlarda uyandırdığı hisler ve etkileyicilik düzeyleri, çalışma alanında yaşayan kullanıcılar tarafından ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Color is an aesthetic element that we use to give meaning to objects. Due to its spiritual and physical effects, it is an important design element used in the design of the built environment. With the effective use of colors on building facades, it is possible to create unique architectural textures and regional-urban attraction points in the built environment. Although it is an important element with its symbolic, formal and functional meanings, it is not considered important enough in the fields of architecture and urban design today. The necessity of questioning the place of colored facades in architectural design and analyzing them within the framework of a model is the main construct of the study. In this context, on the building area -5000-Evler 28.Street -in the building facades, suggestion silhouettes were created in line with the basic design principles and color contrasts. At this point, in this study, attention was paid to the necessity of design principles and color in facade designs. The study was conducted in Norway, which is the country where color usage is the most intense in building surfaces in the world. Criteria for using color on the building faces were determined. The pre and post views of the silhouettes designed by the survey study conducted within the scope of the study were evaluated by the local people / user group. The feelings and effectiveness levels of colorful settlements examined in Norway are measured by the users living in the study area.