Bir duvar resmi denemesi
  1. Tez No: 12426
  2. Yazar: CEBRAİL ÖTGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. M. ZAHİT BÜYÜKİŞLİYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
insan, doğayı değiştirme ve ona üstünlük sağlama isteği ile çevresini biçimlendirme eğilimi taşımaktadır. Bu eğilim, insan-sanat- çevre ilişkilerine yeni boyutlar kazandırmıştır. İnsanın çevresini biçimlendirme yoluyla kendine uyarlama çabaları, içinde yaşadığı yapay çevreyi oluşturmuştur. Kentler, yapay çevrenin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Kültür ve sanatın doğup geliştiği ortamı oluşturması nedeniyle kentin bir bütün olarak değerlendirilmesi gereklidir. Duvar resmi kentin dana nitelikli bir biçimde değerlen dirilmesinde, yapay ve doğal çevre ile görsel bütünlük sağlaması açısından önem taşımaktadır. Bu düşünceler doğrultusunda çalışma, Malatya İnönü Üniversitesi Kafeterya İşletmesinin dış mekânında yer alabilecek duvar yüzeyine uygulanabilir sanatsal mozaik düzenlemesi olarak belirlendi. Çalışmanın, yer alacağı mekân ile bütünleşmesi ve bunun nasıl olacağı araştırıldı. Binanın yapısı ve doğal çevrenin rengi, dokusu ve çizgisel oluşumlarına benzer ya da kontrast bir uyumla araştırma çalışmalarının yönü belirlendi. Kompozisyondaki özgün biçim araştırması, mozaik malzemenin plastik özellikleri dikkate alınarak ^yapıldı. Kompozisyondaki renk ve biçimler katı geometrik değil, doğal ve organik bir yapıyla çağdaş, özgün ve soyut biçimlerle oluşturuldu. Kompozisyon bir ayrıntı uygulaması ile bütünün değerlen dirilebileceği doğrultusunda gerçek boyutun 50x50 cm'lik bir kesiti seçilerek, kağıt yüzeyinde renkli olarak belirlendi Yine aynı boyutlarda mozaik malzeme ile uygulama yapıldı.
Özet (Çeviri)
Man tends to change and dominate nature and to form his environment. This tendency added new dimensions to raan-art- environment relationships. Man's efforts to adapt his environment to himself by forming it, established the artificial environment where he lives. Cities are important parts of the artificial environment. Since cities constitute situations where culture and art are born and developed, they need to be evaluated as a whole. Wail painting is important in a more quaiitied evaluation of cities, because it helps to establish a visual wholeness between artificial and natural environments. Moving from these ideas the work has been decided to be an artistic mosaich design which can be placed outside Cafeteria Building at İnönü University, Malatya, and which can be applied to wall surface. First research has been made how to compose the work as to make a whole with the place where it takes place. Direction of research work has been determined as to establish a similar or contrast harmony with the structure of the building; and with the color, tissue and linear constitutions of natural environment- Research for an original form of composition was made with regard to plastic characteristics of mosaich materials. Colors and forms in the composition were constituted with a natural and organic structure, and modern, original and abstract forms not with strict geometric forms.Composition has been drawn colorfully on paper surface choosing a 50i50 cm. part of the real dimension thinking that the whole can be evaluated with a detail application. Application was made in the same dimensions using mosaich materials.