Havalimanlarında sürdürülebilir gürültü yönetimi
Sustainable noise management in airports
- Tez No: 633334
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER TURAN, DOÇ. DR. MEHMET ZİYA SÖĞÜT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Sivil Havacılık, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Civil Aviation, Aircraft Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak Gövde Motor Bakım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Son yıllarda artan hava trafiği ve havayolu taşımacılığındaki yolcu sayısının artışı ile birlikte hava aracı gürültüsüne maruz kalan kişi sayısı büyük oranda artmıştır. Geçmişten bugüne hava aracı kaynaklı gürültü emisyonları havacılıkta çevre yönetimi açısından önemli araştırma konularından birisi haline gelmiştir. Özellikle havalimanlarına yakın bölgelerde, hava aracı kaynaklı (iniş, kalkış, taksi ve yer operasyonları sırasında) oluşan gürültü emisyonunun önlenmesi hususunda yeni nesil uçak motorlarının üretiminde motor üreticilerinin gürültü konusunda önemli iyileştirmeler yaptığı görülmektedir. Ülkemizdeki ve dünyadaki mevcut havalimanlarının pek çoğunun daha çok şehir merkezleri ve yoğun yerleşim yerleri yakınında konuşlandırıldığı gözlemlenmektedir. Şehirlerde nüfus artması sonucunda havalimanı lokasyonlarının şehir içinde kalması, gürültüye maruz kalan insan sayısının gün geçtikçe artmasını beraberinde getirmiştir. Havalimanları çevresindeki ve yerleşim yerleri üzerindeki gürültü etkisinin insanlar üzerinde doğrudan veya dolaylı olarak uyku bozukluğu, konsantrasyon eksikliği, anksiyete ve yüksek tansiyona bağlı kalp rahatsızlıkları gibi negatif etkileri belirlenmiştir. Bu nedenle hava aracı kaynaklı oluşan gürültü etkisinin incelenmesi ve alınacak gerekli önlemlerin belirlenmesi havacılığın sürdürülebilir gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bu tezde öncelikle havalimanları için sürdürülebilir bir akustik gürültü yönetim modeli oluşturulmuştur. Model kapsamında ilk olarak Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı'nın IMMI yazılımı ile ECAC Doc 29 numaralı direktife göre uçak kaynaklı gürültü haritalandırma çalışması mühendislik hesaplama metodu ile gerçekleştirilmiştir Ardından Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı'nda uçuşlarını gerçekleştiren piston-prop motor tipine sahip CESSNA 172-S uçağının farklı çalışma koşullarında oluşturduğu gürültü emisyonlarının deneysel olarak ölçümleri gerçekleştirilmiş ve teknik analizleri yapılmıştır. Bununla birlikte, Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı'ndaki gürültü kaynaklarının tanımlanması, gürültü etki indeksleri ile, gürültü haritalarının oluşturulması ve hedef parametrelerin tanımlanması ilgili standartlar ve ölçüm metodolojisi çerçevesine uygun olarak teknik analiz ile sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, in parallel with the increasing air traffic and the number of passengers in air transport, the number of people exposed to aircraft-induced noise has increased significantly. Aircraft noise emissions from the past have become one of the important research topics in environmental management in aviation. It is observed that engine manufacturers made significant improvements in noise in the production of new generation aircraft engines in order to prevent noise emission caused by aircraft (especially during landing, take-off, taxi and ground operations) in the regions close to the airports. It is observed that many of the existing airports in our country and in the world are mostly located near city centers and dense settlements. The fact that the airport locations remain in the city with the growth of the cities has brought the number of people exposed to noise to increase day by day. The negative effects of noise effects around airports and settlements, directly or indirectly, on people such as sleep disturbance, lack of concentration, anxiety and high blood pressure heart problems. For this reason, examining the noise effect caused by aircraft and determining the necessary measures to be taken is very important for the sustainable development of aviation. In this thesis, a sustainable acoustic noise management model has been developed for airports. Within the scope of the model, according to ECAC Doc 29 with IMMI Software, the aircraft noise mapping study of Eskişehir Hasan Polatkan Airport was carried out by the engineering calculation method. In addition, experimental measurements of the noise emissions generated by CESSNA 172-S Aircraft with piston-prop engine type operating in Eskişehir Hasan Polatkan Airport under different operating conditions and technical analyses were conducted. In addition, defining noise sources at Eskişehir Hasan Polatkan Airport, creating noise impact indices, creating noise maps and defining target parameters have been concluded with technical analysis in accordance with the relevant standards and measurement methodology framework.