Paydaş etkileşimi temelinde havalimanlarında sürdürülebilir yer hizmetleri misyonuna yönelik değer yaratma sürecinin analizi ve Kayseri havalimanında bir araştırma
Analysis of value creating process on stakeholder interaction basis for sustainable ground handling mission at airports and a research in Kayseri airport
- Tez No: 509029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN DURMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Havalimanı yer hizmetleri yönetimini geliştirmek için bir çerçeve yaklaşımı önerildiği bu çalışmada amaç paydaş etkileşimli değer yaratma sürecinin sürdürülebilir havalimanı yer hizmetleri misyonuna katkısını değerlendirmektir. Uçuşlara ilişkin gecikmeleri ve işletme maliyetlerini azaltmak için yer hizmetleri misyonu ile ilgili faaliyetlerve paydaşlar belirlenerek aralarında etkin koordinasyon ve etkileşim kurmaya yönelik olarak değer zinciri yaklaşımı ortaya konmuştur. Literatür taraması bu konuda herhangi bir çalışmanın gerçekleştirilmediğini göstermiştir. İlk olarak havalimanı yer hizmetleri işletmesinin paydaşları ve yer hizmetleri değer zinciri ortaya konmuştur. Akabinde literatür incelemelerinden faydalanarak ve uzman çalışma grubunun görüşleri ile geliştirilen görüşme formu kullanılarak Kayseri Havalimanı HAVAŞ Yer Hizmetleri İstasyonunda görevli yönetici seviyesindeki 20 katılımcıyla görüşme yapılmıştır. Katılımcılara işletmede gerçekleştirdikleri faaliyetler, paydaşlar, etkileşime girme şekilleri ve bu etkileşimler sonucunda sürdürülebilir yer hizmetleri misyonuna ilişkin değer yaratımının ne şekilde katkıda bulunduklarına ilişkin sorular sorulmuştur. Araştırma sonucunda yer hizmetleri misyonunda yer alan paydaşlar bütünsel bir biçimde ortaya konmuş ve havacılık yer hizmetleri değer zincirinde ayrıntılı bir anlayışla değerin yaratılması incelenmiştir. Çalışmada yer hizmetleri sektörüne ilişkin değer zincirinin paydaşlar olmadan sürdürülebilir misyonlarını gerçekleştirilemeyeceği yaklaşımını savunan kuramsal çerçeve esas alınarak paydaşlar, yer hizmetleri işletmesinin sürdürülebilir değer zinciriyle bütünleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to assess stakeholder interactive value creation process's contribution to the sustainable ground handling mission by proposing a framework to improve airport ground handling management. By identifying the activities and stakeholders of the ground handling mission, a value chain approach has been put forward for effective coordination of activities among stakeholders to reduce flight delays and operating costs to develop sustainable aviation. Literature review has shown that no academic research has been done about this topic. First, the stakeholders of airport ground handling operations and the value chain of ground handling services are introduced. Subsequently, using the interview form developed via literature review and interviews with working groups, were made with 20 executive level participants at Kayseri Airport HAVAŞ Ground Service Station. The participants were asked about the activities they carried out in the business, their stakeholders, how they interacted, and how these interactions contributed to value creation of sustainable ground services mission. As a result of the research, the stakeholders involved in the ground handling mission are presented in a holistic manner and the creation of value through a detailed understanding of the aviation ground handling value chain has been examined. The theoretical framework of this study advocates the approach that the value chain for the ground handling sector cannot achieve sustainable missions without stakeholder engagement for this reason it integrates stakeholders into the sustainable value chain of ground handling operations.