Acil servise başvuran covıd-19 hastalarında toraks ultrasonografisinin değerliliği
Diagnostic value of lung ultrasonography in covid-19 patients presenting to the emergency department
  1. Tez No: 633341
  2. Yazar: İBRAHİM SARBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç Acil servise başvuran ve COVID-19 şüpheli bulguları olan hastalarda, ultrasonografik olarak akciğerlerin değerlendirilmesinin tanısal değerliliğinin olup olmadığının araştırılması amaçlandı. Materyal ve Metod Prospektif, kesitsel, gözlemsel çalışma olarak dizayn edilen çalışmada; Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne 15.06.2020 ile 15.08.2020 tarihleri arasında başvuran, 18 yaş ve üstü, gelişinde COVID-19 şüpheli olarak değerlendirilerek uygulanan toraks BT'si pozitif olan 112 hasta vaka grubuna ve aynı dönemde acil servise başvuran, benzer demografik özelliklere sahip, toraks BT'sinde COVID-19 düşündürür bulgusu olmayan 92 hasta da kontrol grubuna dahil edildi. Hastalara uygulanan Akciğer Ultrasonografisinde (AUS) elde edilen bulgular toplandı ve veriler çalışma formu aracılığı ile kaydedildi. Bulgular Çalışmamızda; COVID-19 hastalarında en sık görülen şikayetler %58,9 ile nefes darlığı, %52,7 ile öksürük ve %40,2 ile ateşti. Vaka grubunda en sık görülen Bilgisayarlı tomografi (BT) bulguları; periferik multiple buzlu cam (PMBC) (%94,6), crazy paving (%33) ve hava bronkogramları (%20,5) idi. Bu bulgular açısından COVID-19 pozitif ve negatif hasta grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlendi(p=
Özet (Çeviri)
Objective It was aimed to investigate whether ultrasonographic evaluation of the lungs has a diagnostic value in patients who presented to the emergency department and had suspected COVID-19 findings. Material and Method The study was designed as a prospective, cross-sectional, observational study. one hundred and twelve patients aged 18 and over who were admitted to the Emergency Medicine Clinic of Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital between 06/15/2020 and 08/15/2020 with the prediagnosis of“suspected COVID-19”due to positive thorax computed tomography (CT) signs were included in the study group, and 92 patients with similar demographic characteristics who were not prediagnosed with“suspected COVID-19”in the same period were included in the control group. The findings obtained from the Lung Ultrasonography (AUS) of the patients were collected and the data were recorded using the study form. Results In our study, the most common complaints in COVID-19 patients were shortness of breath (58.9%), cough (52.7%) and fever (40.2%). The most common CT findings in the patient group were peripheral multiple ground glass opacities (GGO) (94.6%), crazy paving (33%) and air bronchograms (20.5%). In terms of these findings, a statistically significant difference was observed between the study and control groups (p=