Bazı yapı malzemelerinin radyasyon geçirgenliği açısından Monte Carlo yöntemi kullanılarak incelenmesi
Investigation of radiation permeability of some building materials using Monte Carlo method
  1. Tez No: 633355
  2. Yazar: ÖMER FARUK ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAMİ PALAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde radyasyon; güvenlik, sağlık, madde tanımlama ve enerji gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Radyasyonun verimli bir şekilde kullanılmasının yanı sıra radyasyondan korunma da önem arz etmektedir. Bu bağlamda üç temel unsur vardır. Radyasyondan belirli mesafede durmak, radyasyona maruz kalma süresini minimum tutmak ve zırhlama yapmak. Zırhlamada kullanılan materyallerin içerikleri ve yoğunlukları radyasyonu geçirme özelliklerini etkileyen bir faktördür. Bu çalışmada sodyum fosfat içerikli, karışım yüzdeleri farklı olan altı örnek cam malzeme incelenmiştir. Özellikle radyasyon işçileri için gözlük ve cam paravanlarda zırh olarak kullanılabilme durumunu araştırmak için lineer zayıflama katsayıları, kütlesel zayıflama katsayıları, ortalama serbest yol ve yarı değer kalınlıkları tespit edilmiştir. Bu işlem her örnek cam üzerinden, beş farklı enerjide (53.16 keV, 80.99 keV, 160.6 keV, 356 keV ve 661.6 keV) Monte Carlo Yöntemi tabanlı MCNP programı kullanılarak 10 farklı kalınlık için gerçekleştirilmiştir. Simülasyonların sonuçları XCOM programından alınan veriler ile kıyaslanarak değerlendirilmiştir. Lineer ve kütlesel zayıflama katsayısı değerleri %1'in altında fark ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, radiation; It is used in many areas such as safety, health, substance identification and energy. In addition to the efficient use of radiation, radiation protection is also important. In this context, there are three basic elements. Standing at a certain distance from radiation, keeping radiation exposure to a minimum and shielding. The contents and densities of the materials used in shielding are a factor affecting the radiation transmission properties. In this study, six sample glass materials with sodium phosphate content and different mixing percentages were examined. Linear attenuation coefficients, mass attenuation coefficients, mean free path and half-value layers were determined to investigate the use of shield in glasses and glass screens, especially for radiation workers. This process was performed on each sample glass for five different energies (53.16 keV, 80.99 keV, 160.6 keV, 356 keV and 661.6 keV) using the Monte Carlo Method based MCNP program for 10 different thicknesses. The results of the simulations were evaluated by comparing them with the data from the XCOM program. Linear and mass attenuation coefficient values were calculated with a difference below 1%.