İnce filmlerin radyasyon zırhlama karakterinin monte carlo simülasyonu ile incelenmesi
Investigation of Radiation Shielding Character of Thin Films by Monte Carlo Simulation
- Tez No: 848856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERKAY CAMGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tezde, bazı ince film kaplı malzemelerin radyasyon zırhlama özellikleri Monte Carlo simülasyonu ile incelenmiştir. Farklı malzeme yapılarına sahip ince filmlerin doz geçirgenliklerini değerlendirmek için Monte Carlo simülasyonu kullanılmıştır. Monte Carlo simülasyonu yönteminde, radyasyonun etkileşimleri istatistiksel olarak modellenerek, malzeme kalınlığı, yapı ve bileşenlerin radyasyona maruz kalma sonuçları simüle edilir. Her bir malzeme için özel yapılar göz önünde bulundurularak, radyasyona karşı dirençleri ve zırhlama potansiyelleri değerlendirilmiştir. Her bir malzeme için özel yapıları göz önünde bulundurarak, radyasyona karşı dirençlerini ve zırhlama potansiyellerini değerlendirmeyi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda tez kapsamında zırhlama potansiyeli olan üç farklı ince film kullanılmıştır. Bu ince filmler sırasıyla Tellür Dioksit (TeO2), Krom-Alüminyum Karbürü (Cr2AlC) ve Molibden Trioksit (MoO3)'tir. Bu ince filmler, 50 keV, 100 keV, 300 keV ve 500 keV olmak üzere foton, pozitron ve elektron radyasyonlarına maruz bırakılmıştır. Simülasyon verileri tablolaştırılmış, ince film ile ve ince filmsiz doz geçirgenlik verileri grafiklendirilerek normalize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the radiation shielding properties of certain materials coated with thin films were investigated using Mone Carlo simulations. Monte carlo simulation was employed to evaluate the dose permeabilities of thin films with different material structures. Within the Monte carlo simulatipn method, radiation interactions were statistically modeled, simulating the exposure of materials to radiation based on thickness, structure and components. The aim was to assess the resistance to radiation and shielding potentials by considering the unique structures of each material. In this context, the thesis focues on three distinct thin films with shielding potential: Tellurium Dioxide (TeO2), Chromium Aluminum Carbide (Cr2AlC), abd Molybdenum Trioxide (MoO3). These thin films were subjected to photon, positron, and electron radiations at energies of 50 keV, 100 keV, 300 keV, and 500 keV. Simulation data was tabulated and the döşe permeability data with and without thin fims were graphically represented after normalization.