Bireysel yenilikçilik ve yenilikçi iş davranışının ölçümü ve değerlendirilmesi: Bir karar destek sistemi önerisi
The measurement and evaluation of individual innovativeness and innovative work behavior: A proposal of decision support system
  1. Tez No: 633358
  2. Yazar: ESRA ULUSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA HACİRE YÜREĞİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, iş ortamında yenilikçiliğin, yenilikçi iş davranışı olarak kendini gösterdiği kabul edilmiştir. Çalışmanın amacı bireysel yenilikçiliğin ve yenilikçi iş davranışının ölçülerek, yenilikçi iş davranışına etki eden faktörlerin ortaya konmasıdır. Çalışmada iki ayrı anket yapılmıştır: Birincisi, literatür taramasından çıkartılan 16 yenilikçi iş davranışı belirleyicisinin ağırlıklarını bulmak için; diğeri ise yenilikçi iş davranışı düzeyini hesaplamak içindir. İlk anket çalışmasına inovasyon tecrübesi olan 52 katılımcı yanıt vermiştir. Araştırma sonucunda belirleyicilerin önem düzeylerine göre ağırlıkları elde edilmiş ve yenilikçi iş davranışının hesaplanması için bir model oluşturulmuştur. İkinci anket çalışması ise üç işletmede yapılmış ve toplam 59 katılımcıdan yanıt alınmıştır. Bu anket ile de bireysel yenilikçiliğin ve yenilikçi iş davranışının hesaplanabilmesi için gerekli olan veriler elde edilmiştir. Hipotez testleri ile yenilikçi iş davranışında fark yaratan unsurlar ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda, yenilikçi iş davranışının bireysel yenilikçilikten farklılık gösterdiği görülmüştür. Ayrıca bireysel yenilikçilik ve yenilikçi iş davranışı düzeyleri ortaya koyan karar destek sistemi (KDS) geliştirilerek toplanan veriler bu sistemde analiz edilmiştir. Bu KDS kurum çalışanlarının yenilikçiliği ile yenilikçi iş davranışını ve iş başvurusunda bulunan adayların yenilikçiliğini değerlendirerek raporlanmasını sağlamaktadır. Böylece yöneticilere işe almada ve projeye eleman atamada yenilikçi işgören seçimi için yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is accepted that innovativeness in business environment manifests itself as innovative work behavior. The aim of this study is to evaluate the individual innovativeness and innovative work behavior by measuring the factors that affect the innovative work behavior. Two separate surveys were conducted: One is for finding out the weights of 16 innovative work behavior determinants derived from literature review; and the other one is for calculating the level of innovative work behavior. 52 participants with innovation experience responded to the first survey study. As a result of the research, weights were determined according to the importance levels of the determinants and a model was created for calculating innovative work behavior. The second survey was conducted in three enterprises and responses were received from 59 participants in total. With this questionnaire, the data required to calculate individual innovativeness and innovative work behavior were obtained. The elements that make a difference in innovative work behavior are tried to be revealed through hypothesis testing. As a result of the research, it was seen that innovative work behavior differs from individual innovativeness. In addition, the decision support system (DSS), which demonstrates individual innovativeness and innovative work behavior levels, was developed and the data collected were analyzed in this system. This DSS ensures evaluating and reporting of the level of innovativeness and innovative work behavior of the employees and the innovativeness of the candidates applying for jobs to the organization. In this way, it assists managers in choosing innovative employees for hiring and assigning projects.