Determination of the jet energy scale corrections for the low pt jets in proton- proton collisions at √𝒔 = 13 tev with the cms experiment
Cms deneyi ile √𝒔 = 13 tev'lik proton-proton çarpışmalarında düşük pt'li jetler için jet enerji ölçek düzeltmelerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 633359
  2. Yazar: ZÜHAL ŞEYMA DEMİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDA EŞKUT, DOÇ. DR. SALİM ÇERÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu tezde, düşük pT bölgesine odaklanan jet enerji ölçeği düzeltmeleri ile ilgili iki analiz sunulmuştur. Tezin ilk bölümü, yığınlık bilgisi olmayan 2015 QCD PYTHIA8 örneği için Monte Carlo (MC) gerçek jet enerji düzeltmelerine ayrılmıştır. Parçacık Akışı Yüklü Hadron Çıkarımı (PFCHS) jetleri, 0.4 koni parametresine sahip anti-kT kümeleme algoritması kullanılarak yeniden yapılandırılmıştır. Çalışma, |η| < 5.191 psüdorapidite bölgesinde ve jetlerin dik momentum 10 < pT < 905 GeV bölgesinde gerçekleştirilmiştir. İkinci kısım, simülasyon tabanlı ön kalibrasyonlar uygulandıktan sonra jet enerji ölçeğinin veri ve simülasyon arasındaki artık farklılıklara göre kalibrasyonunu sunmaktadır. Bu düzeltmeye L2 göreceli artık jet enerji düzeltmesi denmektedir. Bu analizde, 2015'de √𝑠 = 13 TeV'lik düşük yığınlıklı proton-proton çarpışma verisi ve PYTHIA8 MC örnekleri kullanılmıştır. Jet pT ve h'ya bağlı olarak düzeltme faktörleri, dijet olaylarını kullanan iki farklı yöntem ile |η| < 5.191 psüdorapidite ve 20 < pT < 114 GeV bölgesi için türetilmiştir. Bu düzeltmelerin elde edilmesi, düşük pT jet bilgisi kullanılarak yapılacak fizik analizlerine önemli bir katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two analyses related to jet energy scale corrections focus on the low pT region are performed. The first part of the thesis is dedicated to the Monte Carlo (MC) truth jet energy corrections for 2015 no pileup QCD PYTHIA8 sample. Particle-Flow Charged Hadron Subtraction (PFCHS) jets are reconstructed by using the anti-kT clustering algorithm with the cone size parameters of 0.4. The study is performed in the pseudorapidity region of |η| < 5.191 and jet pT region of 10 < pT < 905 GeV. The second part presents the calibration of the jet energy scale with respect to residual differences between data and simulation after simulation-based pre-calibrations is applied. This correction is called as L2 relative residual jet energy correction. In this analysis, √𝑠 = 13 TeV low pileup data of 2015 and PYTHIA8 MC samples are used. The correction factors depending on jet pT and h are derived by using two different methods based on the dijet final states in the region of |η| < 5.191 pseudorapidity and 20 < pT < 114 GeV. This will make an important contribution to the analysis to be performed using the low pT jets in the physics analysis.