Bazı ağaç türü odunlarının bilgisayarlı freze makinesinde işlenmesinde optimal parametrelerin yapay sinir ağları ile araştırılması
Investigation of optimal parameters with artificial neural networks in machining of some wood species in cnc router machine
  1. Tez No: 672128
  2. Yazar: ALİ ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR MALKOÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmada; bazı ağaç türü odunlarının bilgisayarlı (CNC) freze makinesinde işlenmesinde; farklı devir, besleme hızı, kesiş miktarı, odun yoğunluğu ve rutubeti ile kesitlerdeki yüzey pürüzlülüğü ve kesme gücü kriterlerine göre optimal işleme koşullarının Yapay Sinir Ağları (YSA) kullanılarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada; Türkiye'de doğal olarak yetişen Doğu Kayını (Fagus orientalis Lipsky.), Anadolu Kestanesi (Castenea sativa Mill.), Sarıçam (Pinus sylvestris L.) ve Doğu Ladini (Picea orientalis L.) odunları kullanılmıştır. Örnekler; 3 eksenli bilgisayarlı freze makinesinde (AES Nova 2128) liflere dik ve paralel yönlerde Alphacam 2019 cam programı kullanılarak işlenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde Varyans Analizleri ve Duncan testleri uygulanmıştır. Optimal işleme parametrelerin belirlenmesinde Yapay Sinir Ağları (YSA) yöntemi kullanılmıştır. Sonuç olarak; ağaç türlerine ait tüm kesitlerde en düzgün yüzeyler, yüksek devir ve düşük besleme hızları, düşük ve orta rutubet miktarları ve düşük kesiş derinliklerinde elde edilmiştir. Kesme gücü ise; düşük devir ve besleme hızı, düşük rutubet miktarı ve kesiş derinliğindeki koşullarda azalmıştır. YSA ile ağaç türlerine göre, sabit kesiş derinlikleri ve rutubet miktarlarında işleme koşulları ve kesiş izi uzunluklarına dayalı en düşük, en yüksek ve optimal yüzey pürüzlülüğü ve kesme gücü değerleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the optimal machining conditions using Artificial Neural Networks (ANN) according to the parameters of various spindle speed, feed rate, cutting width, wood density and moisture content in machining of some wood species in CNC routing machine. In the study, Beech (Fagus orientalis Lipsky.), Anatolian chestnut (Castenea sativa Mill.), Scots pine (Pinus sylvestris L.) and Spruce (Picea orientalis (L.) Link) woods that grow naturally in Turkey were used. Samples were machined parallel and perpendicular to grain directions with a multipurpose cutter in 4 spindle speeds, 3 feed rates, 3 moisture contents and 3 cutting depths in 3-axis CNC routing machine using Alphacam 2019. ANOVA and Duncan tests were used for evaluating the data. ANN method was used for determining the optimal machining conditions. As a result, the smoothest surfaces in all sections of tree species were observed in high rpm. and low feed rate, low and middle moisture content and low depth of cut. Power consumption was reduced under conditions of low rpm and feed rate, low moisture content and depth of cut. With ANN, the lowest, highest and optimal surface roughness and cutting power values were determined in regard to three-tree species at constant cutting depths and moisture contents based on the machining conditions and the cutting mark lengths.