Saklıkent bölgesi (Korkuteli, Antalya) mermerlerinin jeolojisi, fiziko mekanik, kimyasal özellikleri, mermer plakası epoksi uygulamasında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Geology, physico mechanical, chemical features, problems encounted the application of marble slab epoxy and solutions of marbles in the Saklıkent region
  1. Tez No: 633409
  2. Yazar: ÖZGEN KUBAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜRHAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Jeolojik olarak mermer; dolomitik kireçtaşları gibi doğal kayaçların başkalaşım geçirdikten sonra yeniden kristalleşmesi ile oluşan başkalaşım geçirmiş kayaçlardır. Ticari olarak mermer; istenilen boyutta kesilip, cilalanıp, parlatılabilen ve istenilen şekilde ebatlanabilen kayaçları temsil etmektedir. Çalışmanın amacı, Saklıkent-Korkuteli bölgesinde bulunan mermerlerin fizikomekanik özelliklerinin Türkiye Standartlarına göre yorumlaması yapılarak, mermer plaka tamiri işlemi olan epoksi uygulamasında karşılaşılan sorunları tespit ederek çözüm önerileri sunmaktır. Mermer ocağından alınan numunelerin XRF analizleri yapılarak elde edilen jeokimyasal sonuçlara sonuçlara göre jeoistatistik olarak değerlendirilip gerekli yorumlamalar yapılmıştır. Mermer ocağından elde edilen iki çeşit mermerinde don sonrası ağırlık kaybının, basınç dayanımının, eğilme ve aşınma dayanım değerlerinin Ts 1910 kaplama olarak ve Ts 10449 doğal yapı taşı standartlarını ortak olarak karşıladığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca epoksi uygulama sırasında mermer plakasının su içeriğinin, epoksi sonrası file seçiminin, epoksi son kullanma tarihinin, epoksi hattında çalışan personelin değişim sıklığının ve günlük epoksi uygulanmış plaka sayısının önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In geology, marbles are rocks formed by recrystallization of natural rocks such as dolomitic limestones after transformation. In trade, marbles represent rocks that can be cut, polished and dimensioned to the desired size. The aim of the study, physico-mechanical features in Saklıkent-Korkuteli regions marbles, interpreted according to the standard of Turkey and identify the problems encountered in epoxy application, which is a marble plate repair process, and to offer solutions. According to the geochemical results obtained by making XRF analysis of the samples taken from the marble quarry, geostatistical evaluations were made. In both types of marble obtained from the marble quarry, it was concluded that the weight loss, compressive strength, bending and wear resistance values after frost meet Ts 1910 coating and Ts 10449 natural building stone standards. It also shows that the water content of the marble slab during epoxy application, the selection of the post-epoxy mesh, the epoxy expiration date, the frequency of change of the staff working in the epoxy line and the number of epoxy treated plates daily.