Seydikemer ilçesindeki korunan alanların koruma statüleri kapsamında incelenmesi
Protected areas in Seydikemer district investigation within the scope of protection status
- Tez No: 909845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP RABİYE ARDAHANLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Muğla ilinin bir ilçesi olan Seydikemer, doğa güzellikleri ve zenginlikleri ile olduğu kadar da tarihi ve turistik önemiyle dikkat çekmektedir. Muğla'nın 2013 yılında Büyükşehir Belediyesi olmasıyla birlikte Seydikemer Fethiye'den ayrılarak ilçe olmuştur. Bu çalışma Seydikemer ilçesindeki korunan alanların koruma statüleri kapsamında incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu alanlar, Saklıkent Milli Parkı, Seydikemer sınırları içerisinde kalan Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi, Girdev Gölü Sulak Alanı ve Önemli Doğa Alanı, ''Nitelikli Doğal Koruma Alanı ve Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı“ olan Girmeler Mahallesi, Girmeler mahallesi sınırları içerisindeki Girmeler Kaplıcaları I ve III Derece Arkeolojik Sit alanları, 1. Derece Doğal Sit Alanından Nitelikli Doğal Koruma Alanına dönüştürülen Kesin Korunacak Hassas Alan olarak önerilen Patara ve Karadere, UNESCO'nun Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme kapsamında ”Dünya Mirası Geçici Listesine" eklenen Tlos Antik Kenti, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Letoon antik kenti, UNESCO Dünya Mirası listesine giren Pınara antik kenti, Antik kent olarak korunan Pyndai, Araxa, Oinoada ve Sidyma antik kentleri, Çaltılar Mahallesi Höyük kazı alanları ve anıt ağaçlardır. Bu çalışmada ile korunan alanlar ve koruma statülerinin farkındalığının artırılması hedeflenmekte ve bölgede yaşayan yerel halkın da bilinçlenmesine katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Seydikemer, a district of Muğla province, attracts attention with its natural beauties and riches as well as its historical and touristic importance. After Muğla became a Metropolitan Municipality in 2013, Seydikemer was separated from Fethiye and became a district. This study was conducted to examine the protected areas in Seydikemer district within the scope of their protection status. These areas are Saklıkent National Park, Patara Special Environmental Protection Area within the borders of Seydikemer, Girdev Lake Wetland and Important Natural Area, Girmeler District, which is a“Qualified Natural Protected Area and Sustainable Protection and Controlled Use Area”, and Girmeler Hot Springs within the borders of Girmeler district. I and III Degree Archaeological Sites, Patara and Karadere, which were converted from 1st Degree Natural Protected Areas to Qualified Natural Protected Areas and recommended as Sensitive Areas to be Definitively Protected, and Tlos Ancient Ancient Sites, which were added to the“World Heritage Tentative List”within the scope of UNESCO's Convention on the Protection of the World Cultural and Natural Heritage. The city is the ancient city of Letoon, which is on the UNESCO World Heritage List, the ancient city of Pınara, which is on the UNESCO World Heritage list, the ancient cities of Pyndai, Araxa, Oinoada and Sidyma, which are protected as ancient cities, Çaltılar District Mound excavation areas and monumental trees. This study aims to increase awareness of protected areas and their conservation status, and to contribute to the awareness of local people living in the region.