Su kültürü marul yetiştiriciliğinde mikoriza bakteri ve mikroalg ile mineral gübrelerin azaltılması
Reducing mineral fertilizers with microizate bacteria and microalg in water culture lettuce growing
  1. Tez No: 633431
  2. Yazar: DİLEK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE YILDIZ DAŞGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasında hedef, serada su kültüründe kıvırcık marul yetiştiriciliğinde mineral gübre miktarını yarı yarıya azaltmaktır. Mineral gübreler %50 azaltılınca, bitki büyümesi, verim ve ürün kalitesinin düşmemesi ve korunması biyo-gübreler sayesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada mikroalg, bakteri ve mikoriza biyo-gübreleri kullanılmıştır. Bakteri (Rhizofill) ve mikoriza (Endo Root Soluble) biyo-gübreleri kolay bulunabilen ticari ürünlerden seçilmiştir. Mikroalg ise Ç.Ü. Su ürünleri Fakültesi'nde üretilen mikroalg Chlorella vulgaris kullanılmıştır. Azaltılan mineral gübrelerin verimi biyo-gübrelerin tamamlaması, bitki büyümesi, verim, ürün kalitesi ve bitki besleme yönlerinden incelenmiştir. Verim değerleri uygulamalara göre istatistik olarak faklı bulunmuştur. En yüksek verim değerleri 16.51 kg/m2 ile %100 mineral gübreleme olan kontrol grubundan elde edilirken bunu 16.24 kg/m2 ile %50 Besin+Bakteri izlemektedir ve bu ikisi istatistiksel olarak aynı grupta yer almıştır. Sonraki 3. ve 4. sıradaki verim sıralamasında 13.87 kg/m2 mikoriza ve 13.08 kg/m2 ile mikroalg uygulamaları gelmektedir. Mineral gübreler %50 azaltılıp bunun yerine bakteri, mikoriza ve mikroalg biyo-gübreleri eklendiğinde, birim alana verim, sırasıyla %50 gübreye göre %42, %20 ve %13.6 artmıştır. Bitki boyu, çevresi, marul ağırlığı, yaprak alanı, yaprakta kuru madde oranı, yaprak sayısı gibi parametrelerde biyo-gübrere uygulamaları, sadece %50 mineral gübre kullanılan uygulamadan her zaman daha yüksek değerler göstermiştir. Biyo-gübreler içerisinde bitki gelişmesi bakımından bakterinin biraz daha ön plana çıktığı bunu mikorizanın takip ettiği örülmektedir. En yüksek vitamin C değeri Bakteri uygulamasından alınırken, bunu takip eden mikoriza ve mikroalg uygulamaları gelmektedir. Denemede kullanılan mikorizabiyo-gübresi toplam fenol ve toplam flavonoid içeriği bakımından fark yaratan tek biyo-gübre olmuştur. Denemedeki marul yapraklarındaki nitrat miktarları en yüksek biyo-gübrelerden bakteride kaydedilmiştir. Bu durum Bakteri biyo-gübresinde havanın azotunun nitrat olarak bağlandığını gösterebilir çünkü %100 Besin uygulamasının içerdiği nitrattan bile fazla çıkmıştır. Bu tez çalışmasında elde edilen marullardaki nitrat miktarları Türk Gıda Kodeksinin izin verdiği sınır değerlerin oldukça altında kalmaktadır ve insan sağlığı için tehlike içermemektedir
Özet (Çeviri)
In this thesis, the aim is to reduce the amount of mineral fertilizer in half in the greenhouse cultivation of curly lettuce in the greenhouse. When mineral fertilizers were reduced by 50%, plant growth, yield and product quality did not decrease, due to the bio-fertilizers. Micromikroalgae, bacteria and mycorrhiza bio-fertilizers were used in the study. Bacteria (Rhizofill) and mycorrhiza (Endo Root Soluble) are selected from commercial products with easy-to-find bio-fertilizers. Micromikroalgae Chlorella vulgaris produced by Cukurova University Faculty of Fisheries was used for mikroalgae application. Completion of bio-fertilizers instead of reduced mineral fertilizers was examined in terms of plant growth, yield, product quality and plant nutrition. Lettuce yield was statistically different compared to the applications. The highest yield was obtained from the control group, which was 100% mineral fertilization with 16.51 kg / m2, followed by 50% Nutrient + Bacteria with 16.24 kg / m2, and these two were statistically in the same group. Mikroalgae applications come with 13.87 kg / m2 mycorrhiza and 13.08 kg / m2 in the next 3rd and 4th row yield. When mineral fertilizers were reduced by 50% and bacteria, mycorrhiza and micromikroalgae bio-fertilizers were added instead, yield per unit area increased by 42%, 20% and 13.6%, respectively, compared to 50% fertilizer. Bio-fertilizer applications in parameters such as plant height, circumference, lettuce weight, leaf area, dry matter ratio, number of leaves have always shown higher values than the application using only 50% mineral fertilizer. It can be said that the bacteria comes to the fore in terms of plant development in bio-fertilizers, followed by mycorrhiza. While the highest vitamin C was taken from the application of bacteria, mycorrhiza and mikroalgae applications were followed, respectively. The nitrate amounts in the lettuce leaves in the experiment were recorded at the highest in bacteria bio-fertiliser. This may indicate that nitrogen of the air can be bound as nitrate in the Bacterial bio-fertilizer because it is even more than the nitrate contained in 100% Nutrient application. The nitrate amounts in the lettuce obtained in this thesis work are well below the limit values allowed by the Turkish Food Codex and are not dangerous for human health.