Su kültüründe baş salata (ıceberg) marul yetiştiriciliğinde biyo-stimülantların etkisi
  1. Tez No: 725727
  2. Yazar: BEYZA KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE YILDIZ DAŞGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmada, su kültürü marul yetiştiriciliğinde biyostimülantların verim ve kalite üzerine etkileri araştırılmıştır. Tez çalışması, iki deneme şeklinde yürütülmüştür. Birinci denemede Fulvik asit (FA) (40-80 ppm), Aminoasit (AA) (75-100 ppm) ve Vermikompost (VK) (1-2 ml/L) biyostimülantlarının iki farklı dozu denenmiştir. İkinci denemede biyostimülantların belirlenen en iyi dozlarının kombinasyonları çalışılmıştır. Toplam verim miktarı incelendiğinde en yüksek verim 12.57 kg/m^2 ile VK 2 ml/L uygulamasında saptanmıştır. Bu değeri 12.11 kg/m^2 ile FA 40 ppm uygulaması izlemektedir. İkinci denemede ise en yüksek toplam verim miktarı 17.15 kg/m^2 ile FA 40 ppm + VK 2 ml/L uygulamasından elde edilmiştir. Bu değeri 17.03 kg/m^2 ile FA 40 ppm + AA 100 ppm uygulaması takip etmektedir. Birinci denemede en yüksek marul ağırlığı 424 g ile VK 2 ml/L uygulamasından elde edilmiş olup kontrole göre % 23 oranında arttırmıştır. İkinci denemede ise en yüksek marul ağırlığı 579 g ile FA 40 ppm + VK 2 ml/L kombinasyonundan elde edilmiştir. İnsan beslenmesinde önemli yeri olan C vitamini miktarı 7.23 mg/100 g ile en yüksek VK 1 ml/L uygulamasından ve en düşük C vitamini değeri ise 5.40 mg/100 g ile kontrol uygulamasından alınmıştır. Tek biyostimülant uygulamalarında, en düşük nitrat miktarı 690 mg/kg ile AA 75 ppm uygulamasından elde edilmiştir. Bu uygulama, nitrat miktarını % 39 azaltmıştır. FA 40 ppm + AA 100 ppm + VK 2 ml/L kombine biyostimülant uygulaması 275 mg/kg ile nitrat miktarını % 56 azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of biostimulants on yield and quality in aquaculture lettuce cultivation were investigated. The thesis study was carried out in the form of two trials. In the first trial, two different doses of Fulvic acid (FA) (40-80 ppm), Amino Acid (AA) (75-100 ppm) and Vermicompost (VK) (1-2 ml/L) biostimulants were tried. In the second trial, combinations of the determined best doses of biostimulants were studied. When the total yield was examined, the highest yield was found with 12.57 kg/m^2 in VK 2 ml/L application. This value is followed by FA 40 ppm application with 12.11 kg/m^2. In the second experiment, the highest total yield was obtained with 17.15 kg/m^2 from FA 40 ppm + VK 2 ml/L application. This value is followed by FA 40 ppm + AA 100 ppm application with 17.03 kg/m^2. In the first trial, the highest lettuce weight was 424 g and VK 2 ml/L application increased by 23% compared to the control. In the second experiment, the highest lettuce weight was obtained with 579 g from the combination of FA 40 ppm + VK 2 ml/L. The amount of vitamin C, which has an important place in human nutrition, was obtained from the administration with 7.23 mg/100 g, and the highest vitamin C value was obtained from the administration with 1 ml/L and the lowest vitamin C value was obtained from the control application with 5.40 mg/100 g. In single biostimulant applications, the lowest nitrate amount was obtained from 690 mg/kg and AA 75 ppm application. This application reduced the nitrate amount by 39%. FA 40 ppm + AA 100 ppm + VK 2 ml/L combined biostimulant application reduced the nitrate amount by 56% with 275 mg/kg.