Ph13-8mo paslanmaz çeliğinin işlenebilirliğinin incelenmesi
The investigation into the machinability of ph13-8mo stainless steel
  1. Tez No: 633432
  2. Yazar: İLHAN ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada özellikle havacılık sektöründe kullanılan PH13-8Mo çökelme ile sertleşebilen martensitik paslanmaz çelik tercih edilmiştir. Yapılan tornalama deneylerinde kesme hızının, ilerleme miktarının ve talaş derinliğinin kesme kuvvetlerine ve yüzey pürüzlülüklerine etkileri incelenmiştir. Tornalama deneyleri kuru işleme şartlarında CVD yöntemi ile TiCN-Al2O3-TiOCN kaplanmış sementit karbür kesici takımlar ile yapılmıştır. Deneylerde işleme parametreleri olarak beş farklı kesme hızı (60; 90; 120; 150; 180 m/dak), üç farklı ilerleme miktarı (0,1; 0,15; 0,2 mm/dev) ve iki farklı talaş derinliği (0,7; 1,2 mm) kullanılmıştır. Deneyler sonucunda kesme hızının artmasıyla kesme kuvvetlerinde azalma görülürken ilerleme miktarının artmasıyla da kesme kuvvetlerinde artış meydana gelmiştir. Ayrıca ilerleme miktarının artması kesme kuvvetini ve yüzey pürüzlülüğünü artırmıştır. 0,7 mm kesme derinliğinde en düşük esas kesme kuvveti 180 m/dak kesme hızında ve 0,1 mm/dev ilerleme miktarında 176,38 N ölçülmüştür. 1,2 mm kesme derinliğinde en yüksek esas kesme kuvveti 180 m/dak kesme hızında ve 0,2 mm/dev ilerleme miktarında 548,86 N ölçülmüştür. 0,7 mm kesme derinliğinde en düşük ortalama yüzey pürüzlülüğü 180 m/dak kesme hızında ve 0,1 mm/dev ilerleme miktarında 0,56 µm olmuştur. En yüksek ortalama yüzey pürüzlülüğü 180 m/dak kesme hızında, 0,2 mm/dev ilerleme miktarında ve 1,2 mm kesme derinliğinde 2,77 µm ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, martensitic stainless steel, which can harden with PH 13-8Mo precipitation, which is used especially in the aviation industry, is preferred. In turning tests, the effects of cutting speed, feed rate and depth of cut on the cutting forces and surface roughness were investigated. Turning experiments were carried out with TiCN-Al2O3-TiOCN coated cementite carbide cutting tools by CVD method in dry processing conditions. As the machining parameters in the experiments, five different cutting speeds (60; 90; 120; 150; 180 m/min), three different feed rates (0.1; 0.15; 0.2 mm/rev) and two different depth of cut ( 0.7; 1.2 mm) was used. As a result of the experiments, cutting forces decreased with increasing cutting speed, while increasing cutting amount increased cutting forces. In addition, increasing the amount of feed increased the cutting force and surface roughness. At the depth of cut 0.7 mm, the lowest basic cutting force was measured at a cutting speed of 180 m/min and at a feed rate of 0.1 mm/rev 176.38 N. At the depth of cut 1.2 mm, the highest basic cutting force was measured at a cutting speed of 180 m/min and a feed rate of 0.2 mm/rev 548.86 N. The lowest average surface roughness at depth of cut 0.7 mm was 0.56 µm at a cutting speed of 180 m/min and a feed rate of 0.1 mm/rev. The highest average surface roughness was measured at a cutting speed of 180 m/min, a feed rate of 0.2 mm/rev and depth of cut 1.2 mm, 2.77 µm.