Geçmiş dönem tatmini ve firmaya duyulan güvenin satınalma davranışı üzerine etkileri (Beyaz eşya üzerine Ankara'da bir saha araştırması)
- Tez No: 63345
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ GEÇMİŞ DÖNEM TATMİNİ VE FİRMAYA DUYULAN GÜVENİN S ATINALMA DAVRANIŞI ÜZERİNE ETKİLERİ Dilek HIZLI Danışman Prof. Dr. Ersin KANDEMİR 1997, Sayfa: Jüri Prof. Dr. Ersin KANDEMİR Satınalma öncesi ihtiyaçlar, tutumlar önceki tüketim deneyimleri, reklam ve satış arttırıcı çabalar, perakende satışlar, kişisel satış ve ağızdan ağıza iletişim, ürünlerin tasarım, ambalaj ve fiyatlarındaki farklılıklar gibi dışsal faktörlerin etkileri gibi çok yönlü boyutları olması nedeniyle tüketici davranışı çok karmaşık bir yapı göstermektedir. Tüketiciler, bu şartlar altında neyi, ne kadara, ne zaman ve nereden satın alıp almayacağına karar vermek durumundadırlar. Satınalma sonrasındaki kullanım ve tüketim eylemleri neticesinde elde edilen tatminin derecesine göre ortaya çıkan ürünle ilgili düşünceler ve bunun neticesinde de geliştirilen ürüne yönelik tutumlar da tüketici davranışının satınalma sonrasına ilişkin diğer boyutlarıdır. Bu tez çalışmasının teorik bölümlerinde tüketici davranışının yukarıda sözü edilen çeşitli yönleri ile bunlarla ilgili firma stratejilerine kısaca değinilmiştir. Bu teorik çerçeveden hareketle Ankara'da yaşamlarını sürdürmekte olan tüketiciler arasında bir anket çalışması yapılmıştır. Anket sonucuna göre, halk arasında beyaz eşya olarak bilinen ürünlerin satınalınmasının tekrarı halinde aynı markaya yönelmenin en önemli nedenini sözkonusu markalı ürünün önceki kullanımı neticesinde elde edilen tatmin duygusu olduğu belirlenmiştir. Ancak, tekrar satınalma davranışında aynı markaya yönelmede, beyaz eşya piyasasında geçerli olan oligopol şartlan nedeniyle tüketicilerin fazlaca alternatifinin olmamasının da etkisi olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS EFFECTS OF PAST TERM SATISFACTION AND FIRM RELIABILITY ON PURCHASE BEHAVIOR Düek HIZLI Supervisor Jury : Prof. Dr. Ersin KANDEMtR 1997, Page: Prof. Dr. Ersin KANDEMİR Consumer behaviour is complex. There are pre-purchase needs and attitudes, the experience of previous usage, and external influences such as advertising and promotion, retail availability, personal selling and word-of-mouth effects, and differences in product-formulation, packaging and pricing. Decisions have to be made about whether and what to buy, how much and at what cost, and when and where. Then there are various usage or consumption activities and responses which generate post - usage feelings of satisfaction and changes in attitude. Those various aspects of consumer behaviour mentioned above and firm strategies related with consumer/customer satisfaction are briefly touched on in theoritical parts of this master thesis. Moving from this theoritical framework, a limited public survey among the consumers living in Ankara has been carried out. As a result, it has been determined that satisfaction gained from previous consumption is the most important factor on repurchase of the same brand especially in those kind of products known as white goods. But, there are some other factors effecting repurchase of the same brand such as insufficiency of alternatives in white goods market which is an oligopoly.