Risk sermayesi ve Türkiye'de uygulanabilirliği
- Tez No: 63344
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. O. BERNA İPEKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Y.LİSANS TEZİ RİSK SERMAYESİ VE TÜRKİYE'DE UYGULANABİLİRLİ?İ Abdulkadir ALBEZ Danışman : Yard.Doç.Dr.O.Berna İPEKTEN 1997 -SAYFA: 149 Jüri : Yard.Doç.Dr. O.Berna İPEKTEN Risk sermayesi (RS) dünyadaki sosyal, ekonomik, teknolojik gelişmeler ve finansal piyasalardaki gelişmeler neticesinde ortaya çıkan bir finansman ve yatırım yöntemidir. Yöntemin ayırt edici özelliği, teknolojik yeniliğe dayalı ürün üreten firmaların uzun vadeli finansman ihtiyacına özkaynak niteliğinde finansman desteği sağlamaktır. Sistem, buluş, yeni üretim yöntemi, yeni bir organizasyon veya yeni bir pazar gibi teknolojik yeniliğe dayanan projelere sahip kişi veya şirketler (girişimcilerin). RS yatırımcılarına (sermayedara) projelerini sunmaları ile işlemeye başlamaktadır. RS yatırımcıları projeleri inceleyerek, kabul veya reddetmektedirler. Kabul edilen projelerin gerçekleştirilebilmesi için kumlan şirketlere (girişim şirketleri), üzerinde anlaşılan bir oranla, hisse senedi karşılığı finansman desteği verilmektedir. Firmanın kârlılığı en üst seviyeye geldiğinde, risk sermayedarı hisselerini borsada satarak yatırımdan çıkmaktadırlar. RS finansmanı yatırımın ilk dönemlerinde yapılabileceği gibi yatırımın sonraki dönemlerinde de yapılabilir. Getirişi çok yüksek olan RS yatırımlarında kaybetme olasılığı da büyük olduğundan risk sermayedarları riski hafifletmek için yatırım çeşitlendirmesine gitmektedirler. Son yıllarda bu çeşitlendirme yapısı daha da gelişerek portföy çeşitlendirmesine yönelmiştir. ABD'de 1970'lerde başlayıp günümüze kadar çok başarılı işlevler görmüş olan RS sistemi Avrupa'da ve diğer gelişmiş ülkelerde de hızla yayılmış ve sektör olarak büyümüştür. 1980'lerin sonlarına doğru Türkiye'nin gündemine girmiş bulunan RS sisteminin öneminin kavranmasına, vergi kanunları ve tebliğlerle desteklenmesine karşın, çeşitli nedenlerle kurumsal anlamda somut bir örnek ortaya konulamamıştır. Ancak, bu yoldan dönülmeyeceği. RS sisteminin kurulup geliştirileceği, bu yöndeki çalışmalardan çıkarılan izlenimlerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS VENTURE CAPITAL AND ITS FEASIBILITY IN TURKEY Abdulkadir ALBEZ Supervisor: Yard.Doç.Dr.O.Bema İPEKTEN 1997 -PAGE: 149 Jury : Yard.Doç.Dr.O.Bema İPEKTEN Venture capital (VC) is a method of finance and invstment appeared as a result of the developments in social, economic, teclinologicial and financial markets advances. The distinguishing feature of the method is supplying financial support in the nature of real-capital to meet the long-term financial need of the firms producing goods depending on technological innovations. Tlie system starts to operate with the presentation of the projects to the VC investors (shareholder) by the person or business (entrepreneur) having projects depending on teclinologicial innovations like invention, a new production method, a new organisation or a new market. VC investors accept or reject the projecets by evaluating them. In order that the accepted projects can be achieved, a financial support is given in turn to the founded businesses (enterprises) on an agreed rate. Once the profitability of the firm reaches the highest point, venture shareholder withdraws from the investment by selling its shares in stock market. VC financing can be performed at the early stage of investment as well as in the post stages of it. VC investors make use of investment variation in order to reduce the rise possibility as there is a great possibility of loss in VC investments in which the revenue is very high. In recent years, this investment diversification structure has much more increased and tended to portfolio diversification. VC system, which started in 1970'ies in U.S.A. and has achieved very successful functions up to now. has also spread in Europe and the other developed countries and widened as a sector. Although the importance of VC system, which came into agenda in the late 1 980'ies in Turkey, has been recognized and supported with tax laws and communiques, a concrete example couldn't have been realized in an institutional sense due to different reasons. However, the observations made on the subject show that this system won't be given up and the VC system will be founded and improved.