Şanlıurfa- Bozova yolu arasında kalan bölgenin yol kenarı bitkilerinin floristik açıdan araştırılması
Investigation of the road edge plants of the region between Şanlıurfa- Bozova from floristic
- Tez No: 633456
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
2018-2020 yılları arasında iki yıl boyunca arazi çalışması yapılmış, Şanlıurfa-Bozova arasında kalan bölgenin yol kenarı bitkileri floristik açıdan araştırılmıştır. Araştırma alanımız Davis'in Grid sistemine göre C7 karesinde, Güner'e göre ise Orta Fırat bölümünde yer almaktadır. Araştırma sonucunda 300 bitki örneği toplanmış ve bunların değerlendirilmesi sonucu, 41familyaya ait 138 cins ve 200 tür ve türaltı takson tespit edilmiştir. Bu taksonlardan 9'u Türkiye için endemiktir. Teşhis edilen bitkiler arasında 5 geofit bitki, 1 parazit ve 14 kültür bitkisi bulunmaktadır. Çalışma alanımızda toplanan bitki örnekleri arasında en çok taksona sahip familyalar Fabaceae (47), Asteraceae (30), Lamiaceae (15), Poaceae (13) ve Brassicaceae (7)'dir. En fazla taksona sahip cinsler ise; Astragalus (7), Medicago (7), Trigonella (7), Vicia (5) ve Trifolium (5)'dır. Araştırma alanında toplanan bitkilerin fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı İran-Turan elementleri %38 (75) oranı ile ilk sırada, Akdeniz elementleri %15 (30) oranı ile ikinci sırada ve Avrupa-Sibirya elementleri %1 (3) orani ile üçüncü sıradadır. ANAHTAR KELİMELER: Şanlıurfa, Bozova, flora, ruderal bitki
Özet (Çeviri)
Between 2018-2020, two years of field work was carried out and roadside plants of the region between Şanlıurfa and Bozova were investigated floristically. Our research area is located in C7 square according to Davis's Grid system and in the Middle Euphrates section according to Güner. As a result of the research, 300 plant samples were collected and as a result of their evaluation, 138 genera and 200 species and subspecies taxa belonging to 41 families were determined. 9 of these taxa are endemic to Turkey. Among the plants identified, there are 5 geophyte plants, 1 parasite and 14 cultivated plants. Among the plant samples collected in our study area, the families with the most taxa are Fabaceae (47), Asteraceae (30), Lamiaceae (15), Poaceae (13) and Brassicaceae (7). The genera with the most taxa are; Astragalus (7), Medicago (7), Trigonella (7), Vicia (5) and Trifolium (5). The distribution of plants collected in the research area by phytogeographic regions ranks first with the ratio of Irano-Turanian elements 38% (75), Mediterranean elements second with 15% (30) and Euro-Siberian elements with 1% (3). KEY WORDS: Sanlurfa, Bozova, flora, ruderal plant