Bir yeniden yapılandırma müessesesi olarak konkordato ve üretim işletmesi uygulaması
As a restructuring establishment arrangement of a bankruptcy, an application on a peoduction company
- Tez No: 633457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN ÇITAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Hukukumuzda mali yapısı bozulmuş borçluların iyileşmesine yönelik farklı kurumlar yer almasına rağmen farklı sebeplerle etkin bir şekilde işletilememiştir. Mali yapısı bozulmuş sermaye şirketleri ve kooperatiflerin iyileşmesi amacıyla en sık başvurulan yöntem olan iflasın ertelenmesi kurumu 7101 sayılı İcra ve İflas Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile yürürlükten kaldırılmıştır. 7101 sayılı kanunla kaldırılan iflasın ertelenmesi kurumun yerine, kanunda yer alan fakat etkin olmayan konkordato hükümleri yapısal değişikliklerle tekrar canlandırılmıştır. Bu çalışmada konkordato hukuki ve mali yönden ele alınmış, konkordato müessesesinin benzer uygulamalarla karşılaştırılması yapılmış, iflas dışı adi konkordato ile sermaye şirketleri ve kooperatiflerin borçlarının yeniden yapılandırılması süreci bir üretim işletmesine ait konkordato projesi örneği ile beraber kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite the presence of various institutions in our law regarding the betterment of the financially impaired debtors, they could not have been operated effectively due to various reasons. As being the mostly appealed method for the betterment of the financially impaired capital companies and cooperatives, postponement of bankruptcy has been annulled by virtue of the Law (No.7101) on the Change in the Enforcement and Bankruptcy Law and Some Other Laws. In place of the postponement of bankruptcy institution that has been annulled by virtue of the Law No.7101, provisions on concordatum, that were applicable, but not appealed effectively, have been revived by structural changes. Having been dealt with both legally and financially in this study, the concordatum institution has been compared with similar applications, and the process of the restructuring of the debts of the capital companies and cooperatives by way of non-bankruptcy concordatum has thereupon been assessed comprehensively together with the case of a concordatum project appertaining to a production enterprise.