The reflexive practice triplication model for English language teachers via video enhanced observation
İngiliz dili öğretmenleri için video temelli gözlem aracılığıyla refleksif uygulama üçlemesi modeli
  1. Tez No: 633503
  2. Yazar: AYÇA ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ALAGÖZLÜ, DOÇ. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma, öğretmen/araştırmacının bir Refleksif Uygulama Üçlemesi Modeli önermeyi amaçladığı bir keşif araştırmasıdır. Bu keşif uygulaması, yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin ihtiyaçlarını, güçlü ve zayıf yönlerini, öğretmenlerin bir dil sınıfında sahip oldukları sorunları, ne üzerine yansıtıcı düşüneceklerini ve refleksif uygulama üçlemesinin öğretmenlerin mesleki gelişimini nasıl etkilediğini araştırıyor. Çalışma aynı zamanda, öğretim uygulamalarının eleştirel meslektaş incelemesi kontrol listesi kullanarak değerlendirilmesi ve odak grup tartışmalarında geri bildirimde bulunulması yoluyla meslektaşlarla işbirliğinin değerini ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Çalışma 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Ankara'daki özel bir K-12 kurumunda gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar gönüllü olarak seçilen 8 ortaokul öğretmenidir. Modelin etkinliğini anlamak için üçgenleme kullanılmıştır. Bu bağlamda, eleştirel yansıtıcı ve refleksif rapor, eleştirel meslektaş incelemesi ve araştırmacının gözlem günlüğü sürekli karşılaştırma yöntemiyle analiz edilmiştir. Ayrıca, öğretmen/araştırmacı, katılımcı öğretmenlerin sürece nasıl dahil olduklarını ve refleksif uygulamanın katılımcı öğretmenler üzerindeki hem nitel hem de nicel etkisini incelemiştir. Çalışmanın bulguları, refleksif uygulama üçlemesi modelinin, öğretmenlerin öğretimdeki ihtiyaçlarını, güçlü ve zayıf yönlerini belirlemelerini, meslektaşlarıyla işbirliği yapmalarını ve mesleki açıdan gelişmelerini sağladığını göstermiştir. Bu çalışma, önerdiği uygulamalarla yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin mesleki gelişimine fayda sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study represents an exploratory research in which the teacher/researcher aims to suggest a Reflexive Practice Triplication Model. This exploratory practice investigates the needs, strengths and weaknesses of EFL teachers, the puzzles teachers have in a language classroom, what to reflect upon in teaching, and how reflexive practice triplication affects teachers' professional development. The study also reveals the value of collaboration with colleagues through evaluation of their peers' teaching practices using critical peer-review checklist and providing feedback to others in focus group discussions for their practices. The study was conducted in 2018-2019 academic year at a private K-12 institution in Ankara. Participants were 8 secondary school teachers of English who were chosen on a voluntary basis. Triangulation technique was used to find out the effectiveness of the model. In this respect, critical reflective and reflexive report, critical peer-review and the researcher's observation diary were analysed with constant comparative method. Besides, the teacher/researcher studied how the participant teachers were engaged in the process and both qualitative and quantitative influence of the reflexive practice on the participant teachers were studied. The findings of the study suggested that the reflexive practice triplication model enabled teachers to identify their needs, strengths and weakness in teaching, to collaborate with their colleagues and to develop professionally. This study may be conducive to EFL teachers' professional development through the implications it offers.