Exploring the role of reflective practice on emerging teacher emotions and the development of teacher identity of experienced EFL teachers: A multiple case study
Deneyimli İngilizce öğretmenlerinin gelişen öğretmen duyguları ve öğretmen kimliğinin gelişimi üzerinde yansıtıcı pratiğin rolünün araştırılması: Çoklu durum çalışması
  1. Tez No: 984846
  2. Yazar: MAGDALENA MARIA KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde çalışan üç deneyimli İngilizce öğretim elemanının deneyimleri aracılığıyla, yansıtıcı uygulama katılımı sırasında dil öğretmeni kimlik gelişimi ile öğretmen duyguları arasındaki etkileşimi incelemiştir. Veri toplama süreci sekiz haftaya yayılmış ve ders gözlemlerini, yansıtıcı günlükleri, videoyla uyarılmış görüşmeleri, yarı yapılandırılmış görüşmeleri ve kritik olay raporlarını içermiştir. Bulgular diyalojik benlik teorisi çerçevesinde analiz edilmiş ve süreç boyunca yansıtmalı tematik analiz uygulanmıştır. Araştırmanın güvenirliği veri üçgenleme, üye kontrolü ve akran bilgilendirmesi yoluyla sağlanmıştır. Bulgular, öğretim deneyiminin katılımcılar tarafından algılanma biçiminin, kimlik gelişimlerini geliştirmede veya engellemede önemli bir rol oynadığını ortaya çıkarmıştır. Yansıtıcı pratiğin kolaylaştırdığı diğer gelişmeler arasında, daha öğrenci odaklı bir yaklaşım, kendine ve öğrencilere karşı empatik bir duruşun yanı sıra, öngörülemeyen zorluklar veya değişen öğrenci profilleri karşısında artan uyum yer almıştır. Katılımcıların duygularında da artan güven, azalan stres ve öğrencilere karşı artan sorumluluk duygusuyla birlikte dikkate değer değişiklikler de rapor edilmiştir. Öğretmen duyguları ve kimlik gelişimi arasındaki etkileşim, duyguların potansiyel tetikleyiciler, katalizörler, engelleyiciler ve yansıtıcı dil öğretmeni kimlik gelişiminin ürünleri olarak yerleştirilmesiyle analiz edilmiştir Sonuçlar mevcut literatür ışığında tartışılmış ve öğretmenlere ve politika yapıcılarına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation examined the interplay between language teacher identity development and teacher emotions during a reflective practice engagement through the experiences of three experienced EFL teachers working at a state university in Türkiye. The data collection process stretched over eight weeks and incorporated lesson observations, reflective journals, video-stimulated interviews, semi-structured interviews, and critical incident reports. The findings were analyzed within the framework of the dialogical theory of self and reflexive thematic analysis was implemented throughout the process. The trustworthiness of the study was ensured by data triangulation, member checking and peer debriefing. The findings revealed that the manner in which teaching experience was perceived by the EFL teachers played a significant role in fueling or impeding their identity development. Among other developments facilitated by reflective practice, a more student-oriented approach, an empathetic stance towards self and students, as well as increased adaptability in the face of unforeseen difficulties or varying student profiles were uncovered in the course of the study. Notable changes were also reported in the participants' emotions with increased confidence, decreased stress, and a heightened sense of responsibility for students. The interplay between teacher emotions and identity development was analyzed, placing emotions as potential triggers, catalysts, inhibitors, and products of reflective language teacher identity development. The results were discussed against the backdrop of extant literature and recommendations for teachers and policy makers were presented.