Sokrates açısından felsefe-toplum çatışması
Philosophy-society conflict in terms of Socrates
- Tez No: 633514
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SERTAN BEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tezin amacı Sokrates'in topluma karşı olan felsefi söylemlerini diyaloglar çerçevesinde incelemektir. Tüm düşünürlerin felsefi söylem tarzları o düşünürün hayata bakış açısı ve karakteriyle bağlantılıdır. Sokrates'in insan üzerine yapmış olduğu düşünceler felsefe geleneğinde Sokrates öncesi ve Sokrates sonrası dönem olarak adlandırılmasını sağlamaktadır. Bu yönüyle Sokrates Antik Yunan'ın en büyük düşünürlerindendir. Yazılı eser bırakmamış olmasından dolayı felsefi düşüncelerini ikincil kaynaklara başvurarak öğrenmek mümkündür. Dolayısıyla Platon tarafından aktarılan diyaloglar ile onu incelemekteyiz. Bu çalışmada Sokrates'in felsefesinin otoriteye ters düşmesiyle ortaya çıkan felsefe toplum çatışmasının sebepleri incelenmektedir. Sokrates'in yaşamının ve alaycı tavrının en net görüldüğü diyaloglar Platon'un Sokrates'in Savunması ve Şölen eserleridir. Diyaloglar, Sokrates'in tarihi kişiliği ile felsefesinin yaşadığı toplum tarafından algılanış biçimini anlamamızı sağlayacaktır. Sokrates hakkında yazılan kaynaklarda belirgin bir görüş birliğinin olmaması“Sokrates Sorunu”olarak adlandırılan meseleyi ortaya çıkarmaktadır. Söz konusu meselenin günümüz tartışmalarında da önemli bir yeri bulunmaktadır. Güç ilişkilerinin konumlanması açısından birçok açılımı bulunan çatışma, hem trajik diyaloglarda dilsel şiddet biçimini alırken, toplum nazarında savaş, ölüm, vb. somut biçimlerde de kaos ortamı yaratmaktadır. Bu kapsamda Antik Yunan Sitelerinde ortaya çıkan felsefi düşünceler diyaloglar temelinde analiz edilirken, temel kaynağımız“Sokrates'in Savunması'nın”düşünce dünyasında yaratmış olduğu toplumsal baskı ve kısıtlamalar karşısındaki bir filozofun düşüncelerini ele almaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine Socrates philosophical discourses against society within the framework of dialogues. All thinkers philosophical discourse styles are related to the philosopher's perspective and character. In the tradion of philosophy, Socrates is such a figure that thinkers' historical places are determined through before or after him. In this respect Socrates is one of the greatest thinkers of Ancient Greece. It is possible to learn his philosophical thoughts by referring to secondary sources since he did not have written works. Therefore, we examine it through the dialogues conveyed by Plato. In this study, the reasons of the social conflict which emerged when Socrates's philosophy contradicts the authority are examined. The dialogues in which Socrates's life and his cynical attitude are most clearly seen in especially Plato's Apologia of Socrates and Symposion. Dialogues will allow us to understand the historical personality of Socrates and how society understood him by his philosophy. The sources written about Socrates are discussed as“Socrates Problem”. This issue also has an important place in today's discussions. Conflict, which has many dimensions in terms of positioning power relations, takes the form of linguistic violence in tragic dialogues, war, death, and so on. It creates chaos in concrete forms. In this context, the philosophical thoughts that emerged in the Ancient Greek Sites on the basis of dialogues, our main source is to consider the thoughts of Socrates against the social pressures and constraints through“Apologia of Socrates”.