C6 sıçan glioma hücrelerindeiki ve üç boyutlu hücre kültür modelleri kullanılarakaloe emodin ve cisplatinin etkilerinin incelenmesi
The effects of aloe emodin and cisplatin on C6 rat glioma cell line using two and three- dimensional cell culture models
- Tez No: 633535
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA TAPUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Doğal bir antrakinon türevi olan aloe emodin ve organoplatinler grubundan kemoteropatik bir ilaç olan cisplatinin ayrı ayrı ve birarada kullanıldıklarında C6 glioma hücre soyu üzerine etkileri iki ve üç boyutlu tümör hücre kültür modelleri kullanılarak incelendi. İki boyutlu kültürlerde iki ilacın ayrı ayrı ve birlikte kullanımlarını 12, 24, 48, 72. saatlerde hem hücre çoğalması, hem de hücre siklusu sentez fazı açısından incelendi. Üç boyutlu hücre kültürü modelinde ise her iki ilacın ayrı ayrı ve kombine kullanımları 72. saatte hücre siklusu sentez fazı ve hücre ince yapısı açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
We have examined the effects of aloe emodin, a natural anthraqinone derivate, and cisplatin, a chemotherapeutic drug from organoplatins group, on C6 glioma cell line with the use of two and three-dimensional tumour cell culture models. For this purpose the drugs were administered both alone and in combination for 12, 24, 48, 72 hours and the effects on cell proliferation and the S-phase fraction were determined in two-dimensional cell culture. In three-dimensional cell culture, the effects of two drugs used alone and in combination were studied at 72 h by determining the S-phase fraction and evaluating the ultrastructure of the cells.