Bazı globularıa L. (Globularıaceae)taksonlarının gövde ve yaprak anatomisi
Stem and leaf anatomy of some of the globularia L. (Globulariaceae) taxa
  1. Tez No: 633546
  2. Yazar: SERHAN KORAY ÇİFCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NURHAN BÜYÜKKARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Globularia L. cinsinin Dünyada yaklaşık 22 türü bulunmaktadır. Cins Türkiye Florası'nda 11 takson ile temsil edilmektedir (9 tür, 2 alttür). Bu taksonlardan 5 tanesi Türkiye için endemiktir ve endemizm oranı yaklaşık %50'dir. Bu çalışma ile Türkiye'de bulunan Globularia L. cinsine ait 4 türün (Globularia davisiana O. Schwarz, Globularia aphyllantes Crantz, Globularia alyphum L., ve Globularia orientalis L.) gövde ve yaprak anatomisi, morfolojik ve histolojik özellikleri ışık mikroskobisi ile ortaya konmuş ve cinsin taksonomik problemlerinin çözümlenmesine katkıda bulunulmuştur. Türlerin yaprakları ekvifasiyal tiptedir. Stomalar anomositik tiptir. Gövde ve yapraklar üzerinde örtü ve kısa saplı salgı tüyleri bulunmaktadır. Globularia aphyllantes Crantz ve Globularia alyphum L. taksonlarının gövdelerinde kanatlı çıkıntılar mevcut olmasına rağmen, Globularia davisiana O. Schwarz ve Globularia orientalis L. de bu şekilde çıkıntılar gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Globularia L. the genus has about 22 species worldwide. The genus is represented in the flora of Turkey by 11 taxa (9 species, 2 subspecies). 5 of these taxa are endemic to Turkey and the rate of endemism is about 50%. Globularia L. found in Turkey of the 4 species belonging to the genus (Globularia davisiana O. Schwarz, Globularia aphyllantes Crantz, Globularia alyphum L., and Globularia orientalis L.) body and leaf anatomy, morphological and histological features were revealed by light microscopy and contributed to solving taxonomic problems of the genus. The leaves of the species are of the equifacial type. Stomata are of anomocytic type. It has a covering and short-stemmed secretory hairs on the stem and leaves. Although Globularia aphyllantes Crantz and Globularia alyphum L. taxa have winged protrusions on the stem, Globularia davisiana O. Schwarz and Globularia orientalis L. are not observed in this way.