Multimodal integration in transit system based on cbd accessibility: The case of Ankara
Transit sistemlerde mia erişilebilirliğine dayalı çok modlu entegrasyon: Ankara örneği
- Tez No: 633552
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YETİŞKUL ŞENBİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geography, Transportation, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Ulaşım talebinin zaman ve orijin-destinasyon değişkenlerinin ne kadar karmaşık olduğu farketmeksizin kapıdan kapıya seyahat etme olanağı sunması nedeniyle bireysel otomobil kullanımı cazip bir kentsel ulaşım modu olarak kendini göstermektedir. Bununla birlikte, kentlerde artan taşıt trafiğini barındırmaya yönelik politika ve projeler geliştirilmesi otomobil odaklı kentsel alanların oluşmasına sebebiyet vermiştir ki bu durum da trafik sıkışıklığı, enerji bağımlılığı, hava kirliliği, erişilebilirlik açısından sosyal eşitsizlik, ve son olarak otomobil kullanımından elde edilen faydanın azalması gibi problemlere neden olmuştur. Bu, dünyayı kentsel ulaşım talebinin stratejik arz politikasıyla yönetiminin temel kaygı olduğu bir pozisyona getirmiştir. Bu bağlamda, toplu taşım türlerinin kullanılmasının teşvik edilmesi otomobil kullanımına karşı sürdürülebilir bir alternatif olarak genel kabul görmektedir. Son yıllarda toplu taşımda hem kapasite hem de teknoloji bakımından yapılan büyük yatırımlar bu gerçeğin bir göstergesidir. Fakat farklı türde toplu taşım sistemlerinin geliştirilmesi araç kullanma yönelimini değiştirecek alternatif bir mobilite biçimi sunmayı başaramamıştır. Bu nedenle kentsel toplu ulaşım sisteminde birbiriyle rekabet eden farklı türlerin birbirleriyle entegrasyonuna olan ihtiyaç artmıştır. Toplu taşımda farklı türlerin entegrasyonunda etken olan faktörlerin, ulaşımın nihaî amacı olan birçok kısıta bağlı mekanın üstesinden gelme -yani başka bir deyişle hizmet sunulan coğrafyaya erişilebilirlik sağlama- kapasitesi üzerine etkilerinin hem belirli bir coğrafyadaki mevcut entegrasyon koşullarının ne derece verimli bir erişilebilirlik sağladığını tespit etmek hem de toplu taşım sunucularına erişilebilirlik sağlama performanslarını geliştirmelerine rehber olacak bir takım strateji önerileri sunabilmek için araştırılmasında yarar görülmektedir. Bu noktadan hareketle; çalışmanın amacı çok modlu entegre bir toplu ulaşım sisteminin belirli kısıtlar altında oluşturduğu erişilebilirlik bölgelerinin sınırlarını ve bu sınırların entegrasyonun performans kriterlerine bağlı olarak nasıl değiştiğini ortaya koyarak yerel otoritelere ve diğer toplu taşım hizmeti sunucularının modlar arası entegrasyonu geliştirmelerine katkıda bulunmaktır. Bilhassa, Kızılay-Çayyolu metro hattı ve EGO otobüs hatlarının mevcut entegrasyon performans kriterlerinin kentsel bölgelere erişim sağlama kapasitesi üzerindeki etkisini değerlendirilmei, yolculuk süresi maaliyetinin yolculuğa ait zaman-mekan diagramı üzerindeki kompozisyonunun tespit edilmesi ve kentsel raylı sistem ve otobüs sistemlerinin entegrasyonuna dair öneriler geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu genel çerçevede, araştırmanın ele aldığı temel soru şöyledir:“Çok modlu entegre toplu taşım sistemlerine ait sistem özellikleri erişilebilir coğrafyayı nasıl etkiler?”. Burada bahsedilen“erişilebilir coğrafya”kavramı, metro hattı ve ona bağlantılı otobüs hatlarından oluşan entegre toplu taşıma sistemi aracılığıyla merkezi iş alanından (MİA) sabit yolculuk süresi varsayımları altında erişilebilen alanların mekansal ve istatistiki ölçütlerini ifade etmektedir. Temel araştırma sorusu toplu taşım modlarının zaman çizelgesi ve rota entegrasyonuyla ilişkili olarak ortaya çıkan erişilebilir coğrafyadaki değişimlerin ortaya koyulmasını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Individual automobile use appears as an attractive urban transport mode because it provides door-to-door travel regardless of how the origin-destination patterns or time variability of travel demand are complicated. Furthermore, policies and projects for accomodating the increasing car traffic in cities has given rise to creation of automobile oriented urban areas, which resulted in problems of traffic congestion, energy dependency, air pollution, social inequalities in accessibility, and finally decreasing benefits of automobile use. This brings the world into a position where the management of urban transportation demand through strategic supply of facilities is the main concern. In this respect, encouraging the use of public transportation modes is widely regarded as a sustainable alternative against automobile use. Significant investments in public transit in the recent years in terms of both capacity and technology are indicators of this reality. However, development of different public transit systems has failed to achieve providing an attractive alternative means of mobility that change the driving habit. Therefore, there has been an increasing need for integration of different modes competing in an urban transit sytem. Distinguishing between the dimensions of integration and the effects of some particular factors under these dimensions on the capacity of overcoming the space is needed to be scientificly searched in order to both discover how efficiently the existing integration facilities operate within a given geography and to guide transit providers on the specific policy areas for improving the overall performance –that is the capacity of overcoming the space. Departing from this point, the thesis aims to contribute local authorities and other urban transit providers to develop policies for multi-modal integration in transit system by addressing the limits of accessibility regions that an integrated system creates under a constant travel time budget. In particular it is intended to assess the impact of existing integration conditions of Kızılay-Çayyolu metro line and local bus services on its total capacity of offering access from the CBD –Kızılay- to urban parts in three assumptions of constant travel time budget as well as outlining the composition of total travel time costs –which stands for impedance- in space-time paths of the journeys, and to develop suggestions on how to improve the integration of urban rail and bus sytem particularly for time-geographic conditions of Çayyolu region in Ankara. In this general framework, the overall problem is formulated into a question:“How the system facilities of integrated multimodal transit system affects the accessible geography?”The concept of“accessible geography”refers to the spatial and statistical measures of the overall area that could be accessible from the central business district (CBD) by travelling on the means of integrated system of metro line and its feeder bus lines. The question includes the changes in the accessible geography in relation to the existing conditions of the schedule and route integration between the two modes.