Çatak ilçesi (Van) arı bitkileri ve nektar, polen, salgı grupları
Bee plants and nectars, pollen, secretion groupsin in Çatak district
  1. Tez No: 633551
  2. Yazar: NAZİME ÖKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZLI ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Bu araĢtırma vejetasyon dönemi olan Mart-Kasım ayları arasında, Çatak ilçesi (Van) ve çevresindeki köylerde arı bitkilerini ve nektar, polen, salgı gruplarını belirlemek amacıyla, 2017-2020 tarihleri arasında gerçekleĢtirilmiĢtir. Türkiye‟nin Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Van ilinin sınırları içerisinde bulunan Çatak ilçesi, Davis‟in Türkiye florasındaki enlem ve boylamlara dayalı Grid kareleme sistemine göre B9 karesinde yer almaktadır. ÇalıĢma sırasında arıcılık ile uğraĢan insanlar ve yetkili kiĢilerle birebir görüĢülmüĢtür. Arılar ve tercih ettikleri bitkiler hem bu kiĢilerle yapılan görüĢmeler hem de arazide yapılan flora çalıĢmaları sonucunda tespit edilmiĢtir. AraĢtırma sonucunda 1000 bitki örneği toplanmıĢtır. Bu bitki örneklerinin taksonomik değerlendirilmesi ile 48 familyaya ait 523 takson belirlenmiĢtir. Bu taksonların 459 taksonu otsu, 35 taksonu çalı formunda, 19 taksonu ağaç, 53 taksonu endemik ve 21 taksonu kültür bitkisi olduğu tespit edilmiĢtir.
Özet (Çeviri)
This survey is achieved between 2017-2020 date in order to determine groups of bee plant and nectar, pollen, secretion in province Çatak (Van) on perıyod of vegetation in March –November. Çatak, where is be provencial border of Van in east Anatolia of Turkey, locate in B9 square acording to quadrature system of Grid is preticted on graticul in global of Turkey above Davis. In the cours of survey, it interviewed with people are pertinenting of apiculture and the authorities. It is identfed bees and their favourite plant as a result of both interwiew of these people both floral studing in this area. It is collected 1000 plant example in the end of survey. It is determined that there are 523 taxon belong of 48 familia by taxonomic evaluation of these plant. It is determined that these taxa are 459 taxa herbaceous, 35 taxa are in bush form, 16 taxa are tree, 53 taxa are endemic and 21 taxa are cultivated plants.