Çanakkale Arkeoloji Müzesi'ndeki Troas bölgesi Hellenistik dönem seramikleri
Hellenistic pottery of Troad in Çanakkale Museum
- Tez No: 63359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAT BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Efsaneler yurdu ve Akalıların Anadolu'ya ilk ayak bastığı yerdir Troas, doğu ile batı kültürünün kesiştiği önemli bir kavşak noktası. Coğrafi konumu itibarıyla tarih boyunca birçok kültürün izlerini taşıyan böylesine önemli bir bölgenin yeterince araştırılmamış olması Arkeoloji dünyası açısından önemli bir eksikliktir. Anadoluda olduğu gibi bölgedede Hellenistik dönem seramiğinin ayrıntılıca incelenmemesi, dönem içerisindeki kültür ve etkileşimin ayrıntılıca ortaya çıkarılamamasında önemli bir etken olmuştur. Bölgenin Hellenistik dönem seramiği konusunda kapsamlı bir bilgi edinilmesi ve bahsedilen eksikliklere ışık tutmak amacıyla yapılan bu çalışmanın ilk bölümünde, bölgenin tarihi coğrafyası, amaç, kapsam, yöntem ve araştırmalar konusuna değinilmiştir, ikinci bölümde ise, Hellenistik dönem seramiği ve sanatı hakkında bilgi verildi. Çalışmanın en önemli kısmım oluşturan üçüncü kısımda, Çanakkale Arkeoloji Müzesindeki Troas bölgesi Hellenisrik dönem seramikleri, kap formları ve gelişimleri ile çevre kültürlerle etkileşimi konusu ayrıntılıca ele alınmıştır. Son bölümde'de katalog, kaynakça ve levhalara yer verilmiştir. Sonuçta; kendi içerisinde zengin bir çeşitliliğe sahip olan Troas Bölgesi Hellenistik Dönem seramiği, özellikle İ.ö. II. yy. 'dan sonra, kıyı yerleşimlerde belirgin biçimde izlenebilen, dış etkilere maruz kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Troas, the home of legends, is the place where Akhas first came to Anatolia; it is an important meeting point of eastern and western cultures. That such an important region having the traces of lots of cultures because of its geographical place hasn't been explased is an important loss for the world of Archeology. In this region, as in the whole Anatolia, not studying the ceramic of Hellenistic period in detail hes become an important factor for not maleg clear the culture and interaction of the period. In part one of this study, done in order to give detailed information about the Hellenistic period ceramic and to enlighten about the lack of search, the historical geograpy of the area, objective, content, methodology and studies were focused on part two contains information about the ceramic and art of Hellenistic period. In part three, the most important part of the study, Hellenistic period ceramics of Troas region in Çanakkale Museum of Archeology of cups, as well as their development and interaction with the cultures around were focused on in detail. The last part includes catalog, bibliography and figures. In short, this study makes clear the fact that, Hellenistic period ceramic of Troas region, having a rich variety of this own, undes went outer effects along the coast line especialy after the second century B.C.