Dede Korkut Kitabı' nın söz dizimi
The Syntax of Dede Korkut's Book
  1. Tez No: 63358
  2. Yazar: ELİF AKPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AVNİ GÖZÜTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ElifAKPINAR DEDE KORKUT KİTABININ SÖZDİZİMt Danışman: Yrd. Doç. Dr. Avni GÖZÜTOK 1997, Sayfa 95 Jüri: Yrd. Doç. DR. Avni GÖZÜTOK Bu çalışmada Muharrem Ergin' in Dede Korkut Kitabı I adlı yayınında yer alan Dede Korkut Hikayeleri 10 sayfada 2 sayfa ele alınarak toplam sekiz sayfalık bir metin bütüncesi (corpus) sözdizimi açısından incelenmiştir. Çalışma“Giriş”bölümünü takip eden yedi bölümden oluşmaktadır.“Kavramların İşaretlenmesi”adlı birinci bölümde müstakil kavramları karşılayan kelime ve kelime grupları;“Taban halindeki öğeler”adlı ikinci bölümde, isim ve fiil tabanları;“Kavram ilişkileri”adlı üçüncü bölümde belirtili tamlamalar ve belirtme unsurları;“Tümleç- Yüklem ilişkileri”adlı dördüncü bölümde cümlenin öğeleri;“Cümle Dışı Öğeler”adlı beşinci bölümde cümlenin kurucu olmayan öğeleri;“Cümle Yapılan”adlı altıncı bölümde cümle kalıplan ve bunların örnekleri;“Metinlerin Sayısal Özellikleri”adlı yedinci bölümde cümlenin ve morfolojik öğelerin kullanım alanları dikkate sunulmuştur. Çalışmanın sonunda elde edilen bilgiler“Sonuç”bölümünde belirtilmiş ve çalışma“Bibliygrafya”verilerek bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS ElifAKPINAR THE SYNTAX OF DEDE KORKUT' S BOOK Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Avnı GÖZÜTOK 1997, Page 95 Jury: Yrd. Doç. DR. Avnı GÖZÜTOK In this stduy, Dede Korkut Tales in M.E.s Dede Korkut Book -I, have been examined on the basis of syntax, in a text corpus of eight pages by handling two fo then pages. The stduy consists of sewen sections following the Introduction In the firs section, named“Marking of the Concepts”, words and word - groups avccounting for certain concepts; In the second section, named“Elements as Roots”noun and word roots, In the thir section, named“Conceptual Relations”determinative groups and determinig elements; In the fourth section, named“Coplement - Verb Relations”, the elements of tne sentence; In the fifth section, named“Off-Sentence Elements”, non-formative elements of the sentence; In the sixth zection, named“Sentence Patterns”, sentence patterns and exarnples of these; In the seventh section, named“Numerical Features of Texts”, the rates of the usage of sentences and morphological elements, have been presented. The data obtanied have been given in the“Conclusion”part and the stduy has been ended with“Bibliography”