Akrilamid, 5-hidroksimetilfurfural ve 4-metilimidazolün bazı bakteriler üzerine inhibisyon etkisinin araştırılması
Investigation of inhibition effect of acrilamid, 5-hydroximethfurfural and 4-methylimidazole on some bacteria
  1. Tez No: 633628
  2. Yazar: ASLIHAN BÜĞÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜMİT ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada 5-hidroksimetil-2-furfural (5-HMF), akrilamid ve 4-metilimidazolün Klebsiella sp., Enterecoccus faecalis, Escherichia coli, Proteus sp., Staphylococcus aureus, Pantoea sp.,Yersinia sp., Lactobacillus casei, Lactobacillus rhamnosus, Streptococcus thermophilus,Lactobacillus plantarum bakterilerine karşı inhibisyon etkisi disk difüzyon ve Minimum İnhibisyon Konsantrasyonu (MİK) yöntemleriyle incelenmiştir. Kullanılan kimyasallar saf hȃlde satın alınmıştır. Disk difüzyon yönteminde amfisilin, kloramfenikol ve streptomisin antibiyotik diskleri kullanılmıştır. Antibiyotik disklerinin inhibisyon etkisi 5-HMF, akrilamid ve 4-metilimidazolün kullanılan konsantrasyonlarının neden olduğu inhibisyon değerinden yüksek bulunmuştur. Disk difüzyon yöntemine göre kullanılan kimyasalların Lactobacillus rhamnosus, Streptecoccus thermophilus, Lactobacillus plantarum, Yersinia sp. üzerine inhibisyon etkisi gözlenmemiştir. Akrilamid bakterilerin hiçbirinde inhibisyona neden olmamıştır. MİK değerleri kullanılan kimyasallar için çalışılan tüm bakterilerde belirlenebilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was undertaken to investigate antimicrobial effect of 5-hydroxymethylfurfural (5-HMF), acrylamide and 4-methylimidazole on Klebsiella sp., Enterecoccus faecalis, Escherichia coli, Proteus sp., Staphylococcus aureus, Pantoea sp.,Yersinia sp., Lactobacillus casei, Lactobacillus rhamnosus, Streptococcus thermophilus,Lactobacillus plantarumby disc diffusion and Minimum Inhibition Concentration (MIC) methods.The chemicals used were purchased in pure form. In the disc diffusion method, ampicillin, chloramphenicol and streptomycin antibiotic discs were used. The inhibition of antibiotic discs was found to be higher than the inhibition value caused by the concentrations of 5-HMF, acrylamide and 4-methylimidazole. According to the disk diffusion method inhibition was not observed for Lactobacillus rhamnosus, Streptecoccus thermophilus, Lactobacillus plantarum, Yersinia sp bacteria. MIC values could be determined for all bacteria.