Gambojik asit ve trastuzumab'ın her2 pozitif meme kanseri üzerine sinerjik antikanser etkilerinin incelenmesi
The analysis of synergic anticancer effects of gambogic acid and trastuzumab on her2 positive breast cancer
- Tez No: 633630
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇANKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Medical Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kadınlarda ölüm oranı en yüksek olan kanser türü meme kanseridir. HER2 pozitif meme kanseri, HER2 reseptörünün yüksek ifadesiyle tanımlanan bir meme kanseri türüdür. Trastuzumab HER2'yi hedef alan monoklonal antikordur ve HER2 pozitif meme kanserli hastalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Trastuzumab HER2 reseptörüne bağlanarak bu reseptörün kanser hücresinde aktive ettiği birçok sinyal yolağını inhibe eder. Gambojik asit Garcinia hanburryi ağacından saflaştırılan bir moleküldür. Gambojik asitin meme kanserinin de içende bulunduğu pek çok kanser türüne karşı anti tümör aktiviteye sahip olduğunu gösteren çok sayıda çalışma literatür de yer almaktadır. Kanser tedavisinde daha etkili sonuçlar elde etmek için başka bir sitotoksik ajanla kombinasyon yapılarak sinerjik etki oluşturulması üzerine yapılan çalışmalar oldukça yaygındır. Çalışmamızda Trastuzumab ve gambojik asitin HER2 (+) meme kanseri üzerine sinerjik antikanser etkileri incelendi. Hücre hattı olarak MDA-MB-453 kullanıldı. Trastuzumab, gambojik asit ve kombinasyonunun hücre hattı üzerine sitotoksik etkisi incelendi ve CompuSyn programı ile kombinasyon indeksi hesaplandı. Sinerjik etkinin en fazla olduğu saat ve konsantrasyonlar: 24 saat, 50 µg/ml Trastuzumab ve 5 µM gambojik asit olarak belirlendi. HER2, caspase-9 ve BAX gen ifade seviyeleri ve protein düzeyleri analiz edildi. Trastuzumab ve gambojik aside göre kombinasyonunun HER2'yi daha çok baskıladığı ve protein seviyesini daha çok azalttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
The cancer type with the highest mortality rate in women is breast cancer. HER2 positive breast cancer is a type of invasive breast cancer that is defined by the high expression of the HER2 receptor. Trastuzumab is a monoclonal antibody that targets HER2 and is widely used in patients with HER2 positive breast cancer. Trastuzumab binds to the HER2 receptor, inhibiting many signal pathways that this receptor activates in the cancer cell. Gambogic acid is a molecule purified from the Garcinia hanburryi tree. There are many studies in the literature that show that gambogic acid has anti tumor activity against many types of cancer, including breast cancer. Studies on creating synergistic effects by combining with another cytotoxic agent to achieve more effective results in cancer treatment are quite common. In our study, the synergistic anti cancer effects of Trastuzumab and gambogic acid on HER2 (+) breast cancer were examined. MDA-MB-453 was used as the cell line. The cytotoxic effect of Trastuzumab, gambogic acid and its combination on the cell line was examined and the combination index was calculated with the CompuSyn program. The hours and concentrations with the highest synergistic effect were determined as 24 hours, 50 µg / ml Trastuzumab and 5 µM gambogic acid. HER2, caspase-9 and BAX gene expression levels and protein levels were analyzed. The combination of Trastuzumab and gambogic acid was found to suppress HER2 more and reduce protein levels more.