Gambojik asit ve trastuzumab'ın MDA-MB-453 meme kanseri hücre hattında bazı enzimler üzerine sinerjik etkileri
Synergistic effects of gambogic acid and trastuzumab on some enzymes in MDA-MB-453 breast cancer cells
- Tez No: 563469
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Onkoloji, Biochemistry, Biology, Oncology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Meme kanseri kadınlar arasında en fazla görülen ve ölümle sonuçlanan kanserdir. Meme kanserinde cerrahi, kemoterapi, radyoterapi, terapötik protein ve immünoterapi tedavileri kullanılmaktadır. Tedavide kullanılan kemoterapötik ajanların en önemli etki mekanizmaları apoptozdur. Meme kanserinin %20-25'i aşırı HER2/neu reseptörünün ekspresyonu ile ilişkilendirilmektedir. HER2 aşırı ekpresyonunu durmak ve tümör oluşumunu engelleyecek monoklonal antikorların kullanılması tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır. Trastuzumab HER2 reseptörüne bağlanarak antikanser etki gösteren monoklonal bir antikordur. Trastuzumab'ın antikanser ilaçları ve antikanser etki gösteren birçok ajanla kombinasyon tedavilerinde sağ kalımda olumlu sonuçlar alınmıştır. Gambojik asit Garcinia hanburyi bitkisinden saflaştırılan ksanfon türevi bir bileşiktir. Yapılan in vivo ve in vitro çalışmalarla gambojik asidin hücre döngüsünü durdurma ve apoptoz indüksiyonu yoluyla tümör gelişimini inhibe edici etki gösterdiği kanıtlanmıştır. Bu çalışma kapsamında HER2/neu ekpresyonu yüksek olan MDA-MB-453 meme karsinomu hücre hattında trastuzumab ve gambojik asit'in ayrı ayrı ve kombinasyonlarının bazı antioksidanlar üzerine sinerjistik toksisite etkilerinin araştırılması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common and fatal cancer among women. Surgery, chemotherapy, radiotherapy, therapeutic protein and immunotherapy treatments are used in breast cancer. The most important mechanism of action of chemotherapeutic agents used in treatment is apoptosis. 20-25% of breast cancer is associated with the expression of excessive HER2 / neu receptor. Stopping HER2 overexpression and using monoclonal antibodies to prevent tumor formation are among the treatment options. Trastuzumab is a monoclonal antibody that binds to the HER2 receptor and has anticancer effect. Trastuzumab's anticancer drugs and combination therapy with many anticancer agents have yielded positive results in disease-free and overall survival. Gambogic acid is a xyfon-derived compound purified from Garcinia hanburyi. In vivo and in vitro studies have shown that gambogic acid has an inhibitory effect on tumor growth by inhibiting cell cycle and induction of apoptosis. The aim of this study is to investigate the synergistic toxicity effects of individual and combinations of trastuzumab and gambogic acid on some antioxidants in MDA-MB-453 breast carcinoma cell line with high HER2 / neu expression.