C6 glioma hücre hattında glutamat eksitotoksisitesine gambojik asidin etkisi
Effect of gambogic acid on glutamate-induced excitotoxicity in C6 glioma cell line
  1. Tez No: 712789
  2. Yazar: HASAN BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KEMAL FİLİZ, DOÇ. DR. AHMET ŞEVKİ TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortak Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Güncel invitro ve invivo nörobilim çalışmalarıyla bilim insanları glutamat kaynaklı eksitotoksisiteyi moddeleyerek bu eksitotoksisitenin önlenmesi için birçok farklı madde ve ilacı çeşitli dozlarda denemişlerdir. Ancak antiinflamatuar, antiprotektif, antioksidatif etkiler gibi hücre ve canlı üzerinde birçok koruyucu ve olumlu etki gösteren gambojik asidin glutamat eksitotoksisitesine olan etkisini gösteren bir çalışmaya literatürde rastlanmamıştır. Bu nedenle bu araştırmada amacımız C6 glioma hücre hattında gambojik asidin glutamat eksitotoksisitesi üzerine etkisinin incelenmesi ve bu etkide oksidatif stres ve nitrik oksit yolağının rolünün araştırılmasıdır. Çalışmada gambojik asit için etkin doz XTT testi kullanılarak 25 nM olarak bulunmuştur. Hücreler; Kontrol, Glutamat (10 mM), Gambojik asit (25 nM) ve Gambojik asit + Glutamat olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Hücrelere yapılan uygulamalardan sonra hücre süpernatanlarındaki malondialdehit (MDA), nöronal nitrik oksit sentaz (nNOS), nitrik oksit (NO), siklik guanozin monofosfat (cGMP), total antioksidan seviyesi (TAS) ve total oksidan seviyesi (TOS) ölçülmüştür. Bulgulara bakıldığında glutamat eksitotoksisitesi ve gambojik asit, MDA seviyelerinde önemli bir değişikliğe neden olmadı. Glutamat hücrelerde nNOS, NO, cGMP, TAS ve TOS ölçüm değerlerini artırırken Gambojik asit hücrelerde TAS ölçüm değerlerini artırmıştır. Gambojik asidin 25 nM dozunda antioksidan ve nöroprotektif etkilere sahip olduğu ve NO aracılı oksidatif stresten kaynaklanan eksitotoksisite gelişimini önlediği görülmüştür. Ayrıca gambojik asit, eksitotoksisitenin neden olabileceği apoptoz kaynaklı hücre ölümünden de hücreyi koruyabilir. Sonuç olarak gambojik asidin antioksidatif ve protektif etkiye sahip olduğu ortaya konmuştur. Gambojik asidin bu etkiyi oksidatif stres ve nitrik oksit yolağı üzerinden gerçekleştirdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
With current in vitro and in vivo neuroscience studies, scientists have tried many different substances and drugs at various doses to prevent this excitotoxicity by modulating glutamate-induced excitotoxicity. However, no study has been found showing the effect of gambojic acid, which has many protective and positive effects on cells and living things, such as anti-inflammatory, antiprotective, antioxidative effects, on glutamate excitotoxicity. Therefore, our aim in this study is to examine the effect of gambogic acid on glutamate excitotoxicity in C6 glioma cell line and to investigate the role of oxidative stress and nitric oxide pathway in this effect. In the study, the effective dose for gambogic acid was found to be 25 nM using the XTT test. Cells were divided into four groups as Control, Glutamate (10 mM), Gambogic acid (25 nM), and Gambogic acid + Glutamate. After treatment with cells, malondialdehyde (MDA), neuronal nitric oxide synthase (nNOS), nitric oxide (NO), cyclic guanosine monophosphate (cGMP), total antioxidant status (TAS) and total oxidant status (TOS) were measured in cell supernatants. Looking at the findings, glutamate excitotoxicity and gambogic acid did not cause a significant change in MDA levels. While glutamate increased the measurement values of nNOS, NO, cGMP and TOS in cells, gambogic acid increased the measurement values of TAS in cells. It has been observed that gambogic acid has antioxidant and neuroprotective effects at a dose of 25 nM and prevents the development of excitotoxicity caused by NO-mediated oxidative stress. In addition, gambogic acid may also protect the cell from apoptosis-induced cell death, which may be caused by excitotoxicity. As a result, it has been revealed that gambogic acid has antioxidative and protective effects. It has been shown that gambojic acid exerts this effect through oxidative stress and nitric oxide pathway.