Kur'an-ı Kerim'de fıtrat-misak münasebeti
The Fitraa-mithaq relationship in Qur'an
  1. Tez No: 63364
  2. Yazar: AYHAN NİŞANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KUR'AN'DA FITRAT MîSAK MÜNASEBETİ Ayhan NİŞANCI Danışman: Prof. Dr. Sadık KILIÇ 1997 Jüri: Prof. Dr. Sadık KILIÇ Kuran'da“Fıtrat-Mîsak Münasebetr'ni ele almaya çalıştığımız bu tez, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ”fıtrat“, ikinci bölümde ”mîsak“, üçüncü bölümde ise. ”fıtrat- mîsak münasebeti“ işlenmiştir. Fıtrat konusu ele alınırken, ”fıtraf'ın ne olduğu, lugavî anlamlan, analizi ve Kur'an'da“f-t-r”maddesinin kullanılışı işlendikten sonra,“fıtrat”kelimesinin ıstılahı anlamlarına geçilmiştir. Bu başlık altında da, Allah'ın Kur'an'da belirttiği“fıtratallah”. Kur'an'ın insan fıtratını harekete geçirme metodu;“hanîf-fıtrat”münasebeti; İslam'ın fıtrat hazinesini muhatap almasının nedenleri;“din-fıtrat”ilişkisi, insanın kabullendiği“emanet”olarak fıtrat ve hadislere göre fıtrat konulan işlenmiştir. Mîsak konusu ele alınırken,“mîsak”m ne olduğu, lugavî yönü, Kur'an'da“mîsak”kavramının kullanılışı ele alınmış, daha sonra“mîsak”kavramının ıstılahı yönü işlenmiştir. Bu başlık altında da,“akıl-fıtrat-halî mîsak”,“makalî ve kitabi mîsak”,“ezeldeki ve lâyez'eldeki mîsak”konulan ayrıntılı bir şekilde ortaya konulmuştur. Fıtrat-mîsak münasebeti işlenirken,“fıtrat ve mîsakın belirleyici rolü”üzerinde durulduktan sonra, genel olarak“fıtrat-mîsak münasebeti”bütün yönleriyle ele alınmıştır. Bunlann sonunda genel olarak“fıtrat”, hakkı idrak edebilme yeteneği, doğruya müteveccih bir istidat;“mîsak”ise, ezelde insanoğlunun Allah'ı birleme (tevhid) konusunda Allah'a vermiş olduğu söz olarak tanımlanmıştır. İnsanoğlunun ezelde Allah'a vermiş olduğu bu söze, fıtrî mîsak da denir. Bu tanım, "fıtrat-mîsak ilişkisini açık bir şekilde ortaya koyar. Bu bağlamda fıtrat, insanoğlunun ezelde Allah'a vermiş olduğu mîsakın, yeryüzüne geldikten sonra insanda belirginleşmesidir, denilebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESİS THE FITRA-MITHAAQ RELATİONSHİP İN QUR'AN Ayhan NİŞANCI Supervisor: Prof. Dr. Sadık KILIÇ 1997- PAGE: Jury : Prof. Dr. Sadık KÎLIÇ This study, in \vhich we have tried to search the fıtrat-mîsak relationship in Qur'an, ccnsists of tlıree sections. in the first section“fıtrat”; in the second section“mîsak”: and in the third section“fıtrat-mîsak relationship”has been search. Search the topic“fıtrat”, we have sho\vn what it means its dictionary meâning. its analysis and the usage of“f-t-r article”in the Qur'an; then its terminologic meanings, have been shown. Under this title. we have search the“fıtratallah”, expressed by Allah in>'Qur'aıı: the method of the Qufan to put the human fıtrat into action;“hanif-fıtrat reiationship”; the reasons vvhy islâm considers fıtrat treasure:“religion-fıtrat”relationship; fıtrat as the“emânet”adopted by human: and fıtrat according the tradation. Search the topic“mîsak”, we have tried to show what“mîsak”is, its dictionary meaning and the usage of the concept of“mîsak”in Qur'an; and then the terminologic meaning of the concept of“mîsak”. Under this title, we have dealt in details with the topics“akü-fıtrat-halî mîsak”,“makalî and kitabî mîsak”and“ezelî and lâyezâiî mîsak”. Search the fıtrat-mîsak relationship, we have placed emphasis on the“determining role of fıtrat and mîsak”; then“fıtrat-mîsak relationship”has been handled in ali its dimensions. in conclusion,“fıtrat”has been generally defıned as the ability towards and to realize the Hak: and“mîsak”as the promise of human being to recognize the unique nature of Allah. This promise to Allah is also called“fıtrî mîsak”. This definition also obvionsly reveals the“fıtrat- mîsak relationship”. in this context, fıtrat can be said to be the appearance of the mîsak, previously given to Allah by human being, in the man after having come to the earth.