Kırklareli Üniversitesi kayalı kampüsünde bina içi radon gazı ölçümü
Measurement of indoor radon gas in Kırklareli University Kayalı campus
  1. Tez No: 633643
  2. Yazar: MİRAY TAMİR DARCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL AKÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada Kırklareli Üniversitesi Kayalı Kampüsü'nde farklı binalarda (fakülteler, idari ve akademik birimler vb.) bina içi radon (222Rn) konsantrasyonları belirlenmiştir. Belirlenen ölçüm noktalarında AlphaGUARD ölçüm tekniği ile 222Rn tespiti yapılmıştır. Çalışmada yapılan ölçümlere göre bina içi 222Rn yoğunluğu 6±8 Bq/m3 ile 107±15 Bq/m3 aralığında değişmektedir. Tüm ölçümlerin ortalama 222Rn değeri ise 24.65 Bq/m3 bulunmuştur. Çalışmada ortalama mevsimsel 222Rn yoğunlukları en düşük (6±8 Bq/m3) kış mevsiminde, en yüksek (107±15 Bq/m3) yaz mevsiminde ölçülmüştür. Elde edilen sonuçların limit değerlerin altında olduğu görülmüştür. 222Rn nedeniyle alınacak tahmini yıllık etkin doz eşdeğerleri hesaplanmıştır. Yaz ve kış aylarında binalarda 222Rn gazından dolayı maruz kalınan ortalama yıllık etkin doz eşdeğerleri sırasıyla 0.28 mSv ve 0.22 mSv olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, indoor 222Rn concentrations were determined in different buildings (faculties, administrativeandac ademicunits, etc.) in the Kirklareli University Kayali Campus. Measurements were made in summer and winter seasons. 222Rn was determined by AlphaGUARD measurement techniques. In the study, according to the measurements made, the indoor 222Rn density varies between 6±8 Bq/m3 ile 107±15 Bq/m3. The average 222Rn value of measurements was found to be 24.65 Bq/m3 .In the study, the average seasonal 222Rn intensities were lowest (6±8 Bq/m3) in the winter and the highest (107±15 Bq/m3) in the summer.The results are below the permissible limit values. Estimated annual effective dose equivalent sdue to radon inhalation were calculated. Based on the measured 222Rn gas concentrations estimate dannual effective dose equivalents in summer and winter were estimated as 0.28 mSv and 0.22 mSv, respectively.